Menu

14 czerwca 2017, godz. 20.30
sala kina studyjnego Iluzja
prowadzenie: Jan Chojnacki
Wstęp za biletami: 50,- normalny, 40,- ulgowy

Pod patronatem Jazz Forum

Od pewnego czasu Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, oprócz zadań wystawienniczych, prowadzi także działania interdyscyplinarne, nastawione zwłaszcza na popularyzację muzyki. Nowy cykl programowy, wprowadzony do profilu Galerii przez dyrektor Annę Paleczek-Szumlas, nosi tytuł  Nieśmiertelni. Zainicjowany dla upamiętnienia wielkich artystów odbywa się niejako na przekór. Na przekór nieuchronności śmierci, która zabiera nawet, tych, których talent i wpływ na historię muzyki, rozrywki czy sztuki pozostaje bezsporny. Na przekór niepamięci, bo przez swoją twórczość artyści pozostają w naszych wspomnieniach na długo i  tym sensie pozostają nieśmiertelni.

Co miesiąc w MGS odbywają się spotkania wypełnione wspomnieniami, anegdotami, słuchaniem nagrań i fragmentów koncertów, rozmowami o znaczących muzykach. Animatorami spotkań są osoby z wiedzą, erudycją i zawodową pasją, a wielogodzinne spotkania mają niepowtarzalną atmosferę.

Najbliższe, czwarte już, spotkanie, w dniu 14 czerwca, o godz. 20.30, poprowadzi człowiek, który o bluesie wie wszystko – Jan Chojnacki, a jego bohaterem będzie B.B. King,– amerykański gitarzysta i wokalista jazzowy, zmarły w maju 2015 r. O wartości jego sztuki niech świadczy nieformalny tytuł, jakim go obdarzyli słuchacze i krytycy muzyczni: King of Blues – król bluesa. To najlepszy powód, by B.B. Kinga włączyć do grona NIEŚMIERTELNYCH.

Prowadzący spotkanie Jan Chojnacki,dziennikarz muzyczny, autor Trójkowych audycji "Bielszy odcień bluesa", znakomity gawędziarz, żródło opowieści i anedgot o zananych postacich sceny muzycznej, obajwił także swój talent literacki. Wydana niedawno książka Chojnackego "Blues z kapustą" to barwna opowieść, pełna dygresji, wspomnień, autobiograficznych odniesień, subtelnie operująca autoironią i poczuciem humoru. Autor opowiada w niej nie tylko o B.B. Kingu, Eriku Claptonie, Carlosie Santanie, ale też o Boney M, Czesławie Niemenie oraz koledze z anteny radiowej - Wojciechu Manie. Środowe spotkanie połączone będzie  z promocją książki "Blues z kapustą" - z możliwością jej zakupu i zdobycia autografu autora.

Tym razem, oprócz słuchania nagrań płytowych, odbiorców czeka niezła porcja muzyki na żywo. Wystąpi zespół Forsal w składzie: Jakub Konieczko – wokal, harmonijka ustna, Adrian Lewandowski – gitara elektryczna, Damian Smoliński – perkusja, Dariusz Drążkiewicz – piano , organy Hammonda, Wojtek Pachuta – gitara basowa.

FORSAL to zespół, który powstał z inicjatywy Jakuba Konieczko w lutym 2013 roku. Muzyków łączy miłość do bluesa oraz czerpanie ogromnej przyjemności ze wspólnej gry, co w najlepszy sposób daje się odczuć podczas występów. Twórczość zespołu charakteryzacje się otwartymi formami muzycznymi, co sprawia, że każdy z występ jest inny. Podczas występu usłyszeć będzie można dwa utwory z repertuaru B.B.Kinga: Woke up this morning, my baby was gone  oraz Let the good times roll w autorskich aranżacjach. W kolejnej części spotkania posłuchamy przedpremierowo kilku utworów z debiutanckiej płyty zespołu pt. Idę.

oprac.JM
fot. Łukasz Kolewiński

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64

42-200 Częstochowa

wystawy czynne
od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00

w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00 

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter