Menu

19/01 - 18/02/2018
Sala Poplenerowa
wernisaż 18/01/2018, godz.18.00

Marek Karewicz to jeden z najlepszych polskich fotografików muzycznych, autor kilkuset tysięcy zdjęć i ponad stu okładek płyt. Najpopularniejszy fotograf bigbitu, choć – jak sam wspomina – jego sercu zawsze bliższy był jazz. W latach 60. i 70. brał udział w wielu trasach koncertowych zespołów bigbitowych, poznając polski rynek muzyczny od podszewki. Fotografował najsłynniejszych polskich muzyków, od Krzysztofa Komedy po Ewę Demarczyk
i Czesława Niemena. Robił też zdjęcia najważniejszym gwiazdom zagranicznym, które grały wtedy w Polsce: Milesowi Davisowi, Dave’owi Brubeckowi, Cliffowi Richardowi, Ericowi Burdonowi z The Animals czy zespołowi The Rolling Stones. Niezależnie od swojej pasji fotograficznej Karewicz pracował jako dziennikarz muzyczny, radiowy i telewizyjny oraz prezenter dyskotek i animator jazzu. Projektował też okładki do setek okładek płytowych. Nagradzany i odznaczany wielokrotnie jako fotografik i dziennikarz muzyczny w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i plebiscytach /m.in. dwukrotny laureat Oscara Jazzowego/. Posiada honorowy tytuł „La FIAP” przyznawany przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej.

*****

Czwartkowy wernisaż wystawy fotografii Marka Karewicza (bez obecności Autora – z istotnych powodów) poprowadzi Andrzej Marian Śmigielski, zwany w środowisku muzycznym „Śmiglem”; dziennikarz, współtwórca i animator wielu wydarzeń kulturalnych, związany w różnych okresach z warszawskim Klubem Stodoła, z Festiwalem FAMA w Świnoujściu, Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym. W ostatnich latach zasłynął jako najlepszy „zapowiadacz” jazzowy, posługujący się indywidualnym kabaretowym stylem, opartym wszakże na głębokiej wiedzy muzycznej. Można go było wielokrotnie usłyszeć podczas Festiwalu Jazzu Tradycyjnego "Old Jazz Meeting - Złota Tarka" w Iławie, na FAMIE, Jazz Jamboree i podczas innych koncertów. A teraz także – w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.

Drugim gościem wernisażowym będzie Mateusz Torzecki, kulturoznawca, dr nauk humanistycznych, obecnie pracownik Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu oraz autor znakomitego opracowania „Okładki płyt. Rzecz o wizualnym uniwersum albumów muzycznych”, książki o niezwykłej historii okładki płytowej, odczytywanej jako graficzna figura korespondująca z muzyką zawartą na winylu, posiadająca nie tylko funkcje użytkowe, ale przede wszystkim artystyczne. Okładkę tej książki przygotował sam Rosław Szaybo – bohater drugiej z „muzycznych” wystaw MGS.

Tekst o Marku Karewiczu, autorstwa Pawła Brodowskiego opublikowany został w Jazz Forum nr 01/02/2018
w załączeniu

Nazwa pliku Typ pliku Rozmiar pliku Pobierz
tekst z Jazz Forum.jpg jpg 218,67 KB Pobierz
Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64

42-200 Częstochowa

wystawy czynne
od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00

w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00 

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter