Menu

Prace z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich
uroczyste otwarcie
25/05/2016 godz. 18.00

Trzydzieści obrazów oraz trzydzieści rysunków przywiezionych do częstochowskiej Galerii z Paryża, od kolekcjonerów Anny i Piotra Dmochowskich tworzy nową odsłonę Muzeum Beksińskiego w Częstochowie.

Przez dziesięć lat Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie prezentowała stałą wystawę pięćdziesięciu obrazów i kilkunastu rysunków Zdzisława Beksińskiego z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich pod nazwą Muzeum Zdzisława Beksińskiego. Była tym samym drugim, po Muzeum Historycznym w Sanoku, miejscem dogłębnego poznania twórczości tego artysty. Dotychczasowy zbiór prac został, decyzją kolekcjonerów, przekazany do Nowohuckiego Centrum Kultury, ale w Miejskiej Galerii Sztuki otwarte zostanie  drugie Muzeum Beksińskiego.
            To efekt wielomiesięcznych starań obecnej dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, pani Anny Paleczek – Szumlas o utrzymanie dobrych relacji z kolekcjonerami oraz ich przyjaznego nastawienia dla częstochowskiej Galerii. Dzięki jej determinacji doszło do podpisania nowej umowy depozytowej, na mocy której pp. Anna i Piotr Dmochowscy przekazali Częstochowie kolejną część swoich zbiorów. W 2015 roku, w uznaniu wieloletniej dobrej współpracy pp.Dmochowskich z Galerią, Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk przyznał im medal Merentibus za zasługi w dziedzinie sztuki.

Atutem nowej wystawy stałej w MGS jest fakt, że dzieła, które się na nią  składają nie były wcześniej pokazywane w Polsce; tym samym Częstochowa pozostaje ośrodkiem poznania twórczości tego artysty.  Organizatorzy, w porozumieniu z kolekcjonerami, zdecydowali się na tytuł wystawy Beksiński. Drugie Muzeum, odnoszący się do dziesięcioletniej obecności Beksińskiego w Częstochowie, ale też zaznaczający zmianę.

Odrębną, choć w pewnym sensie aneksową częścią wystawy będzie kilkanaście obrazów Svetlina Russeva oraz Michela Henricot’a – artystów, których estetyka i wyobraźnia wydaje się bliska twórczości Beksińskiego.  Cała wystawa prezentowana będzie w odnowionym i specjalnie aranżowanym wnętrzu  sali o nazwie Muzeum.

Więcej informacji o Zdzisławie Beksińskim również na stronie internetowej Galerii Piotra Dmochowskiego www.dmochowskigallery.net

   

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64

42-200 Częstochowa

wystawy czynne
od wtorku do piątku
w godz. 10.30 – 18.00
soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter