Menu

Szanowni Państwo

Od 14 maja 2018 r. wystawa Beksiński. Drugie Muzeum została tymczasowo pomniejszona o dziesięć dzieł wypożyczoych przez MGS na wystawę w Muzeum Archidiecezjalnym w Warszawie. Obenie w Muzeum trwają prace nad zmianą ekspozycji, od 18 maja zwiedzanie może odbywąć się warunkowo, a od 9 czerwca prezentować będziemy nową wystawę Zdzisława Beksińskiego pt. Beksiński. Granice realności, w której, obok dzieł malarskich i rysunków ze stałej ekspozycji, znajdzie się  pełna kolekcja fotografii Beksińskiego ze zbiorów Anny i Piotra Dmochowskich.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tej wystawy. Szczegóły w zakładce poniżej.
 

**************
Prace z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich
wystawa stała

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie jest dysponentem dzieł wybitnego artysty współczesnej sztuki polskiej Zdzisława Beksińskiego przekazanych do stałej ekspozycji przez ich właścicieli – kolekcjonerów sztuki z Paryża Annę i Piotra Dmochowskich. Od 2016 roku w MGS prezentowana jest druga transza depozytu – 30 obrazów i 30 rysunków Mistrza. Poprzedni depozyt pp. Dmochowskich, obecny w Częstochowie przez dziesięć lat, Miejska Galeria Sztuki przekazała do Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie.

To dlatego stała wystawa dzieł Beksińskiego nosi tytuł Beksiński. Drugie Muzeum. Eksponowana jest w odrębnej sali wystawowej aranżowanej w odpowiedni dla malarstwa Beksińskiego sposób – na widza oddziaływają rożne elementy tej aranżacji: światło, utwór muzyczny skomponowany przez francuskiego kompozytora Armanda Amara na specjalnie zamówienie Piotra Dmochowskiego, nieco labiryntowy układ sali Muzeum. Najbardziej jednak działają same dzieła – ich forma, ekspresja, wyobraźnia twórcy.

We wnętrzu Muzeum prezentowana jest także niewielka wystawa dzieł francuskiego artysty Michaela Henricot również pochodząca z kolekcji Dmochowskich. Twórczość Henricot’a, (artysty zaprzyjaźnionego ze środowiskiem polskim w Paryżu)  odnosi się do sztuki egipskiej, do historii naturalnej (młodzieńcza fascynacja szkieletami dinozaurów), sięga do surrealizmu. Surrealna wyobraźnia łączy obu artystów, choć każdy z niech pozostaje indywidualnością.      

Więcej informacji o Zdzisławie Beksińskim również na stronie internetowej Galerii Piotra Dmochowskiego www.dmochowskigallery.net

*******
Drugie Muzeum jest dostępnie do zwiedzania w czasie trwania wystaw czasowych galerii, w sezonie zimowym od wtorku do piątku w godzinach od 10.30 do 18.00, a w soboty i niedziele od 12.00 do 19.00; w sezonie letnim od wtorku do niedzieli od 12.00 do 19.00. W poniedziałki Muzeum jest nieczynne. 

Muzeum znajduje się w amfiladzie sal wystawowych, dlatego w przerwach na zmianę ekspozycji czasowych  Muzeum jest nieczynne. W wyjątkowych sytuacjach zachęcamy do kontaktu telefonicznego i ustalenia termin zwiedzania. 

 

 

 PATRON MEDIALNY WYSTAWY:

          

 


 

 

 

Nazwa pliku Typ pliku Rozmiar pliku Pobierz
Michael Henricot - list, autobiografia.rtf rtf 133,58 KB Pobierz
Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64

42-200 Częstochowa

wystawy czynne
od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00

w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00 

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter