Menu

Prace z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich
wystawa stała

Szanowni Państwo

W Miejskiej Galerii Sztuki trwa przerwa na zmianę wystaw czasowych. 
Przerwa dotyczy także wystawy Beksiński. Drugie Muzeum,
która będzie nieczynna do 20 kwietnia 2018.
Zwiedzanie wystawy jest możliwe tylko po wcześniejszych ustaleniach telefonicznych.

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie jest dysponentem dzieł wybitnego artysty współczesnej sztuki polskiej Zdzisława Beksińskiego przekazanych do stałej ekspozycji przez ich właścicieli – kolekcjonerów sztuki z Paryża Annę i Piotra Dmochowskich. Od 2016 roku w MGS prezentowana jest druga transza depozytu – 30 obrazów i 30 rysunków Mistrza. Poprzedni depozyt pp. Dmochowskich, obecny w Częstochowie przez dziesięć lat, Miejska Galeria Sztuki przekazała do Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie.

To dlatego stała wystawa dzieł Beksińskiego nosi tytuł Beksiński. Drugie Muzeum. Eksponowana jest w odrębnej sali wystawowej aranżowanej w odpowiedni dla malarstwa Beksińskiego sposób – na widza oddziaływają rożne elementy tej aranżacji: światło, utwór muzyczny skomponowany przez francuskiego kompozytora Armanda Amara na specjalnie zamówienie Piotra Dmochowskiego, nieco labiryntowy układ sali Muzeum. Najbardziej jednak działają same dzieła – ich forma, ekspresja, wyobraźnia twórcy.

We wnętrzu Muzeum prezentowana jest także niewielka wystawa dzieł francuskiego artysty Michaela Henricot również pochodząca z kolekcji Dmochowskich. Twórczość Henricot’a, (artysty zaprzyjaźnionego ze środowiskiem polskim w Paryżu)  odnosi się do sztuki egipskiej, do historii naturalnej (młodzieńcza fascynacja szkieletami dinozaurów), sięga do surrealizmu. Surrealna wyobraźnia łączy obu artystów, choć każdy z niech pozostaje indywidualnością.      

Więcej informacji o Zdzisławie Beksińskim również na stronie internetowej Galerii Piotra Dmochowskiego www.dmochowskigallery.net

*******
Drugie Muzeum jest dostępnie do zwiedzania w czasie trwania wystaw czasowych galerii, w sezonie zimowym od wtorku do piątku w godzinach od 10.30 do 18.00, a w soboty i niedziele od 12.00 do 19.00; w sezonie letnim od wtorku do niedzieli od 12.00 do 19.00. W poniedziałki Muzeum jest nieczynne. 

Muzeum znajduje się w amfiladzie sal wystawowych, dlatego w przerwach na zmianę ekspozycji czasowych  Muzeum jest nieczynne. W wyjątkowych sytuacjach zachęcamy do kontaktu telefonicznego i ustalenia termin zwiedzania. 

 

 

 PATRON MEDIALNY WYSTAWY:

          

 


 

 

 

Nazwa pliku Typ pliku Rozmiar pliku Pobierz
Michael Henricot - list, autobiografia.rtf rtf 133,58 KB Pobierz
Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64

42-200 Częstochowa

wystawy czynne
od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00

w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00 

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter