Menu

Prace z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich
wystawa stała

Trzydzieści obrazów oraz trzydzieści rysunków przywiezionych do częstochowskiej Galerii z Paryża, od kolekcjonerów Anny i Piotra Dmochowskich tworzy nową odsłonę Muzeum Beksińskiego w Częstochowie.

Przez dziesięć lat Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie prezentowała stałą wystawę pięćdziesięciu obrazów i kilkunastu rysunków Zdzisława Beksińskiego z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich pod nazwą Muzeum Zdzisława Beksińskiego. Była tym samym drugim, po Muzeum Historycznym w Sanoku, miejscem dogłębnego poznania twórczości tego artysty. Dotychczasowy zbiór prac został, decyzją kolekcjonerów, przekazany do Nowohuckiego Centrum Kultury, ale w Miejskiej Galerii Sztuki otwarte zostanie  drugie Muzeum Beksińskiego.
            To efekt wielomiesięcznych starań obecnej dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, Anny Paleczek – Szumlas o utrzymanie dobrych relacji z kolekcjonerami oraz ich przyjaznego nastawienia dla częstochowskiej Galerii. Dzięki jej determinacji doszło do podpisania nowej umowy depozytowej, na mocy której Anna i Piotr Dmochowscy przekazali Częstochowie kolejną część swoich zbiorów. W 2015 roku, w uznaniu wieloletniej dobrej współpracy pp.Dmochowskich z Galerią, Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk przyznał im medal Merentibus za zasługi w dziedzinie sztuki.

Atutem nowej wystawy stałej w MGS jest fakt, że dzieła, które się na nią  składają nie były wcześniej pokazywane w Polsce; tym samym Częstochowa pozostaje ośrodkiem poznania twórczości tego artysty.  Organizatorzy, w porozumieniu z kolekcjonerami, zdecydowali się na tytuł wystawy Beksiński. Drugie Muzeum, odnoszący się do dziesięcioletniej obecności Beksińskiego w Częstochowie, ale też zaznaczający zmianę.

Odrębną, choć w pewnym sensie aneksową częścią wystawy jest kilkanaście obrazów Michela Henricot – francuskiego artysty malarza, którego estetyka i wyobraźnia wydaje się bliska twórczości Beksińskiego. Autobiograficzną opowieść o swoim życiu i twórczości, spisaną przez Michela Henricot w maju 2016 r., znajdą Państwo poniżej w załączniku (plik do pobrania).

Cała wystawa prezentowana jest w odnowionym i specjalnie aranżowanym wnętrzu  sali o nazwie Muzeum.

Więcej informacji o Zdzisławie Beksińskim również na stronie internetowej Galerii Piotra Dmochowskiego www.dmochowskigallery.net

 

 PATRON MEDIALNY WYSTAWY:

          

 


 

 

 

Nazwa pliku Typ pliku Rozmiar pliku Pobierz
Michael Henricot - list, autobiografia.rtf rtf 133,58 KB Pobierz
Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64

42-200 Częstochowa

wystawy czynne
od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00

w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00 

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter