Menu

plakaty, projekty graficne okładek płyt muzycznych
19/01-18/02/2018
Sala Śląska
otwarcie wystawy 18/01/2018, godz. 18.00

Na spotkanie z Rosławem Szaybo Galeria zaprasza już następnego dnia po wernisażu – w piątek 19 stycznia o godz.18.00. Rosław Szaybo odwiedzi Częstochowę zaraz po powrocie z podróży zagranicznej, opowie o prezentowanych na wystawie pracach, o swojej twórczości i związkach z muzyką. W tej ciekawej rozmowie udział weźmie drugi znakomity gość i przyjaciel Galerii - Piotr Metz, szef muzyczny radiowej Trójki, inicjator i konsultant tej wystawy.
Urodzony w Poznaniu 13 sierpnia 1933 roku. Plakacista ilustrator, dyrektor artystyczny, fotografik. Dyplom uzyskał w 1961 roku na ASP w Warszawie, w legendarnej pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego, oraz w pracowni malarstwa prof. Wojciecha Fangora. W latach 1958-1966 pracował zawodowo zdobywając szereg nagród w Polsce oraz zagranicą. Złoty medal w Lipsku za ilustracje, dwa razy doroczną nagrodę Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego im. Tadeusza Trepkowskiego dla Młodego Twórcy. Nagrodę specjalną, na pierwszym Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, oraz inne nagrody i wyróżnienia w konkursach na plakat. W Polsce stworzył dla Polskich Nagrań serię „Polish Jazz”, między innymi okładkę płyty Krzysztofa Komedy „Astigmatic”. Jest współtwórcą tak zwanej Polskiej Szkoły Plakatu. Od 1966 roku, mieszkał i tworzył w Wielkiej Brytanii. Był dyrektorem artystycznym agencji reklamowej Young and Rubicam (1968-1973). Współautor projektu czarnego opakowania papierosów John Players Special. W latach 1973-1988 był Dyrektorem Kreatywnym CBS Records UK, w Londynie, projektując okładki do płyt muzycznych, zdobywając za nie szereg prestiżowych nagród (okładki do płyt Beethowena, Eltona Johna, Johna Williamsa, Dukea Ellingtona, Johniego Mathisa, Janis Joplin, Simona Garnfunkela, Judasa Priesta, Leonarda Cohena). W latach 1994-1996 był kierownikiem artystycznym wydawnictwa „Czytelnik” w Warszawie. Autor plakatu na Expo’92 oraz projektu plakatu „Flagi Ziemi”. Swoje prace wystawia indywidualnie, w Polsce i na świecie, oraz uczestniczy w wystawach zbiorowych Sztuki Polskiego Plakatu. Projektuje nagradzane: plakaty teatralne, jazzowe, operowe i filmowe oraz okładki do płyt muzycznych. Profesor ASP, prowadzi również wykłady dla studentów z Akademia Finansów i Biznesu . Mieszka w Warszawie i Londynie.

Na wystawie w Częstochowie pokazany zostanie wybór pięćdziesięciu projektów (dwadzieścia pięć okładek płyt i dwadzieścia pięć plakatów) z bardzo bogatego dorobku artysty. Pomysłodawcą, inicjatorem i konsultantem tej wystawy jest Piotr Metz, współpracujący z Galerią i związany z radiową Trójką dziennikarz muzyczny. Dla wystawy Rosława Szaybo zostanie przygotowana specjalna oprawa muzyczna, nawiązująca do tematów jego projektów. 

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64

42-200 Częstochowa

wystawy czynne
od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00

w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00 

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter