Menu
Pomost pomiędzy sztuką a nauką,
czyli badanie ankietowe dla wystawy
Pejzaż dźwiękowy Częstochowy

      Przeprowadzenie badań nad odbiorem (percepcją ) krajobrazu dźwiękowego Częstochowy koordynowali przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego „Psychologia i Kultura”: Małgorzata Ślęzak, Ewelina Radecka i Artur Rychter we współpracy z Alicją Wielocką.
Opiekunami Koła są dr Dorota Ortenburger i dr Agata Woźniak-Krakowian z Wydziału Nauk Społecznych AJD      Do chwili obecnej przeanalizowano wyniki 125 ankiet (77 ankiet zostało wypełnionych przez kobiety, a 48 - przez mężczyzn).
Studenci zastosowali jedną z metod badań krajobrazów dźwiękowych w dwóch postaciach: przy pomocy ankiety w formie internetowej i formie typu papier -ołówek. Uzyskane informacje posłużyły zgromadzeniu bardzo bogatej dokumentacji pejzażu akustycznego Częstochowy.
Odkryli też co należy do najbardziej, a co do najmniej lubianych dźwięków Częstochowy. Wyniki empiryczne powiedziały wiele o tym co z pejzażu dźwiękowego towarzyszącego na co dzień częstochowianom najczęściej drażni a co sprawia przyjemność, radość czy wzrusza.
Okazuje się że do powszechnie lubianych dźwięków należą odgłosy częstochowskich fontann, szum drzew, śpiew ptaków, muzyka. Do najmniej pożądanych między innymi odgłosy robót drogowych, niepokojący sygnał pogotowia, sygnały alarmowe.
Tym samym, wzorem innych i miast w Polsce, dzięki zebraniu materiału empirycznego, w zasobach Miejskiej Galerii Sztuki powstała biblioteka dźwiękowa dotycząca naszego miasta.
Okazywane zainteresowanie dla tego przedsięwzięcia pokazuje, że warto ją rozbudowywać i wzbogacać.


Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64

42-200 Częstochowa

wystawy czynne
od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00

w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00 

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter