Menu
Smaki Italii

25 maja – 30 czerwca 2013 - Sala Poplenerowa, Antresola
Wernisaż wystawy – 24 maja 2013, godz. 18.00


     Dlaczego, my ludzie Północy, tak bardzo lubimy Włochów? Za kuchnię i beztroski luz, za skuter Lambretta i Fiata 126; za pizzę, cappuccino, parmezan; za Versace, Pradę, Armaniego; za Mastroianniego, Sophię Loren; za wino i grapę, za słońce i fascynujące krajobrazy - wszystkie te „smaki Włoch” należą do podstawowego kanonu naszego postrzegania kultury włoskiej i są źródłem fascynacji. Czy to jedyna prawda o tym kraju i jego kulturze?
     Na wystawę składają się obrazy, grafiki i fotografie prezentując urozmaicone spojrzenie na Włochy jako źródło inspiracji i refleksji. Prace, które powstały zarówno jako efekt podróży, jak i wyobrażeń na podstawie lektur i kontaktu z kulturą Morza Śródziemnego, są bezpośrednim odzwierciedleniem wrażeń lub sugestią tematu. W Sali Śląskiej zobaczyć można wybrane obrazy autorów z Krakowa i Warszawy, którzy uczestniczyli w plenerach w Toskanii. Ta części wystawy to światło, barwa, energia i powietrze Toskanii. W sali Poplenerowej pokazywane są wyłącznie czarno-białe fotografie wykonane podczas podróży do Apulii – regionu Włoch położonego najdalej na południu. W tym przypadku termin południe oznacza nie tylko położenie geograficzne, także specyfikę mentalną i kulturową mieszkańców tego regionu. Zdjęcia, w połączeniu z niepokojącym i z wciągającym tłem muzycznym – tarantelą, mają przynajmniej sygnalizować niepowtarzalny klimat tamtych miejsc. I dlatego część wystawy zyskała własny, wyróżniający tytuł - MEZZOGIORNO (Południe).
     Wystawa Smaki Italii ma poza tym charakter swoistej międzynarodowej i międzykulturowej konfrontacji. Oto bowiem jako osobną część zobaczyć będzie można prace graficzne artystów włoskich ze zbiorów Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.
          
     
     AUTORZY WYSTAWY:
     
          Stanisław Baj
          Andrzej Bednarczyk
          Andrzej Borowski
          Adam Brincken
          Dorota Brincken
          Marta Brincken-Czech
          Dariusz Czaja
          Arek Karapuda
          Agnieszka Kicińska
          Magdalena Laskowska
          Maja Maciejowska
          Leszek Misiak
          Kinga Nowak
          Elżbieta Prusinowska
          Artur Przebindowski
          Mirosław Sikorski
          Edyta Sobieraj
          Jacek Sztuka
          Jacek Waltoś
          Dariusz Vasina
          Graficy z Włoch – uczestnicy przeglądów
          Małe Formy Grafiki w ŁodziProjekt: Czesław Tarczyński

Mirek Sikorski, Brama w Vellano, 2004, tempera i olej na plotnie 200X240 cm.Andrzej Borowski, Popołudnie w Pino, 50x60, akryl, pł., 2011Dariusz Czaja, Matera, fotografia, 2007Elżbieta Prusinowska, Fauna, 24x33 cm, 2010Agnieszka Kicińska, Vellano 13, olej, płótno, 100 x 80, 2008     Fotorelacja z otwarcia wystawy:Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64

42-200 Częstochowa

wystawy czynne
od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00

w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00 

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter