Menu

DOM - DROGA ISTNIENIA
4 - 6 lutego 2010
Sala Ośrodka Kultury Filmowej

 Konferencja zrealizowana została ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013 oraz Urzędu Miasta Częstochowy.

Otwarte dla publiczności spotkania antropologów kultury, artystów, krytyków sztuki, kulturoznawców  – inspiracja dla osób ciekawych świata i refleksji nad nim. Wykłady i rozmowy wokół tematów poruszonych na wystawie Dom – droga istnienia miały różny charakter: od naukowych referatów po osobiste wspomnienia, seanse filmów dokumentalnych, prezentacje multimedialne,  ożywione, a nawet burzliwe dyskusje, kończące późnym wieczorem.

Dom mój ruchomy. Artysta w podróży,
Dom wariatów - miejsce i doświadczenie,
Czy blok jest domem,
Dom to Kobieta!
 
Dom - świat  życia poważnego

- oto kilka przykładowych tematów wygłoszonych podczas sesji.

W konferencji uczestniczyli zaproszeni z Polski i z zagranicy goście oraz częstochowianie, którzy słuchali referatów i brali udział w dyskusjach. Najliczniejszą publiczność – głównie młodzieżową – zgromadził pokaz filmów Zbigniewa Rybczyńskiego (Tango, Manhattan, Imagine) oraz wystąpienie reżysera na temat domu. 

Podczas konferencji  - 4 lutego o godz. 17.00 - odbyła się również premiera filmu dokumentalnego zrealizowanego w ramach 7. Triennale Sztuki Sacrum. Film Dom w tradycji śląskiej umiejętnie łączy zapis dokumentalny z wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki z opowieściami o domu rodzinnym różnych osób. Przedstawiony w kontekście wystawy dom śląski  zyskuje tu uniwersalny wymiar doświadczenia domu. Po filmie odbył się panel z udziałem twórców i konsultantów.

W kuluarach uczestnicy sesji chwalili poziom merytoryczny sesji, jej otwartą i przyjazną atmosferę a także przekąski kuchni sycylijskiej, serwowane w przerwach, dla pokrzepienia słuchaczy i wykładowców.

Konferencja nie będzie wydarzeniem ulotnym. Cały jej efekt - ponad trzydzieści wystąpień  wygłoszonych podczas sesji oraz najciekawsze fragmenty dyskusji zostały opublikowane w drugim numerze kwartalnika „Konteksty” (czerwiec 2010).  Konferencję przygotowałInstytut Sztuki PAN w Warszawie.

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter