Menu

Wojciech Prażmowski
Ogrody polskie. Varia śląskie. Dom – droga istnienia
Wystawa fotografii
28 maja – 1 sierpnia 2010 
Sala Śląska

Wystawa realizowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013 oraz Urzędu Miasta Częstochowy.

Wystawa kilkudziesięciu prac jednego z najwybitniejszych polskich fotografów, mistrza fotografii kreacyjnej Wojciecha Prażmowskiego. Na wystawę składa się cykl Varia Polskie w części prezentującej Śląsk uzupełniony innymi fotografiami. Prace pokazują zakamarki, podwórka, miejsca prawie banalne i zazwyczaj mało atrakcyjne turystycznie miejsca, miejsca mijającego czasu. Koncepcja artysty opiera się na zestawieniach motywów architektonicznych i krajobrazowych, opartych na grze kolorów, na bogactwie kształtów różnych dziwnych przedmiotów, nieoczekiwanych skojarzeniach.
     Zdjęcia te prezentują sposoby udomowiania najbliższego otoczenia, czasami bardzo trudnego do życia, są znakomitą prezentacją mieszania się starego, tradycyjnego z nowym sposobem zamieszkiwania. Wystawie będzie towarzyszył katalog zawierający teksty wprowadzające i zdjęcia.
     Otwarcie wystawy – 28 maja o godz. 18.00, udostępnienie – od 29 maja.
     
     Rzeczywistość [w pracach Prażmowskiego]objawia się niczym w nagłym przebłysku, tak, że artysta niemal znika podszyty pod rejestratora. Widz otrzymuje coś w rodzaju niewinnego, z lekka przypadkowego dokumentu. Na jednym ze zdjęć ze Świętochłowic-Lipin widzimy zielony trawnik przed typową kamienicą czynszową z czerwonej cegły. Pośrodku trawnika wznosi się gruby walec staroświeckiego słupa ogłoszeniowego zamalowany białą farbą i obdarty z plakatów. Na skraju trawnika mała dziewczynka siedzi opalając się na czerwonym kocyku. Chropowaty tynk starej kamienicy, biała falliczność sterczącego na środku trawnika słupa i niewinna poza dziewczynki, która patrzy na otoczenie z lekkiego dystansu, z boku - wszystko to oscyluje gdzieś między „Panną Nikt” a „Lolitą”, między Balthusem a Hopperem, ale wszystko to zainscenizowano jak gdyby od niechcenia, jakby wyczatowano i wyczarowano zarazem cierpliwym oczekiwaniem, aż się rzeczywistość ułoży w kadrze w wyrazisty symbol. Przyłapano rzeczywistość na gorącym uczynku (dziewczynka, słup, kamienica, trawnik), na tle przygnębiająco niszczejącego, zamarłego otoczenia (w oknach nikogo nie widać, przechodnie zapadli się pod ziemię, dziewczynka może się wyginać jak chce, bo i tak nikt tego nie widzi). Widz-czytelnik tego zdjęcia uświadamia sobie dopiero po chwili, że nie ma jednak do czynienia z przypadkową rejestracją scenki z życia codziennego. Staje oko w oko z wyrafinowaną kompozycją, która wciąga nas coraz głębiej w coraz bardziej oszałamiające, podniecające i nęcące gry. Kompozycja mieni się wieloznacznymi grami barw, kształtów, skojarzeń, śladów życia. Na pozór pozbawione ludzi budynki, słupy ogłoszeniowe, trawniki, chodniki, pobielone krawężniki snują wieloznaczne, tajemnicze narracje. Szeptem i krzykiem. Prażmowski opowiada, czyli pokazuje, a my słuchamy, czyli odczytujemy, czyli oglądamy. Zmysłowego rachunku wrażeń dokonujemy z estetycznym („familioki” zubożałych górników jako obiekt estetycznych uniesień) i społecznym (współczucie dla „innej połowy”) wyrachowaniem. Znaleźliśmy się pod wpływem sugestywnej „hipnozy” zamaskowanej jako rzeczowy raport ze skrzeczącej i ułomnej rzeczywistości
     Fragment tekstu Sławomira Magali z katalogu do wystawy
     
     Wojciech Prażmowski
     Studia: Szkoła Fotografii Twórczej w Brnie. Dyplom w 1975 roku. Wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz ASP w Poznaniu Fotografią zajmuje się od roku 1968 - udział w Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii Artystycznej w Częstochowie. Od 1977 roku członek ZPAF. Reprezentuje nurt fotografii kreacyjnej. Jest twórcą foto-obiektów. Brał udział w blisko trzystu wystawach fotograficznych w kraju i za granicą, m.in.: 2003 - Zarzecze, Mała Galeria ZPAF-CSW, Warszawa; 1999-2000 - Biało-czerwono-czarna, Mała Galeria ZPAF-CSW, Warszawa; 1999 - Sto fotografii, Galeria FF, Łódź; 1998 - Album Rodzinny, Galeria Promocyjna, Warszawa; 1992 - FOTOFEST, Houston, USA; 1 Ars Baltica Fototriennale Koniec Utopii, Helsinki, Tallin, Odense, Warszawa. Prace w zbiorach m.in. m.in. Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie, MOMA (Museum of Modern Art) w Nowym Jorku. 14 grudnia 2009 Wojciech Prażmowski został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis.
     

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter