Menu

WIDZENIE DZIEŁA SZTUKI. PERCEPCJA I INTERPRETACJA
WYCHOWANIE DO SZTUKI - warsztaty

- Kiedy powstawał projekt Triennale ważne było wprowadzenie do niego tzw. ścieżki edukacyjnej z zakresu rozumienia i odbioru dzieła sztuki współczesnej – mówi dyrektor galerii Czesław Tarczyński- Tak powstał pomysł, żeby  u nas w galerii zorganizować konferencję poświęconą przygotowywaniu odbiorców do kontaktu ze sztuką współczesną. Nawiązaliśmy współpracę z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie, z Wydziałem Nauk Społecznych. Uczelnia razem z Galerią przygotowała program merytoryczny konferencji. 

Konferencja łączy teorię z praktyką tj. obok wystąpień naukowych poruszających zagadnienia z teorii percepcji dzieła sztuki współczesnej w ujęciu estetyki, psychologii, pedagogiki, filozofii oraz antropologii kultury obszerną jej część stanowiło dzielenia się dobrymi praktykami edukacyjnymi - prezentacje doświadczeń osób zajmujących się edukacją w galeriach sztuki oraz część warsztatowa.

To, na czym nam szczególnie zależy – wyjaśniają dr Dorota Ortenburger, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego z AJD orazJoanna Matyja, koordynator konferencji z ramienia MGS - to sięgnięcie do praktyki właśnie galeryjnej,  pokazanie możliwości niestandardowego wprowadzenia widza, szczególnie młodego w świat sztuki, przełamywanie rutyny w mówieniu o sztuce, próba znalezienia sposobów, jak z naszej strony – pracowników galerii i muzeów może być prowadzona edukacja młodych odbiorców.

Wśród gości - poważane autorytety naukowe jak m.in. prof. Zbigniew Nęcki – psycholog, prof. Andrzej Zalewski - filozof, a także osoby prowadzące warsztaty i realizujące autorskie projekty edukacyjne z kilku galerii, muzeów i ośrodków kultury w Polsce. Na zakończenie konferencji przewidziano panel z udziałem teoretyków, praktyków, artystów i pedagogów.

Konferencja adresowana jest przede wszystkim do osób prowadzących edukację kulturalną w szkołach i ośrodkach kultury, studentów i pracowników muzeów galerii. Jest otwarta dla publiczności.

Wydano materiały posesyjne w Publkacji Widzenie dzieła sztuki.

 

Nazwa pliku Typ pliku Rozmiar pliku Pobierz
PROGRAM sesji Widzenie....pdf pdf 609,57 KB Pobierz
Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter