Menu

8. Dni Książki
KRESY, POGRANICZA


8dni.jpg

16 września (czwartek)


═> godz. 9.00, Ośrodek Kultury Filmowej, kino Iluzja
     Magiczne drzewo – seans filmowy dla młodych widzów
     reż. Andrzej Maleszka, Polska 2009, 90 min.

═> godz. 9.00 i 11.00, Biblioteka Publiczna, Al. NMP 22
     Spotkania z pisarzem Dariuszem Rekoszem


rekosz.jpgAbsolwent Wydziału Techniki Uniwersytetu Śląskiego, specjalista w zakresie projektowania systemów informatycznych. Jako pisarz zadebiutował w 2007 roku serią książek dla dzieci i młodzieży Mors, Pinky i…, opowiadającej o przygodach dwojga dziesięciolatków Leszka i Ali, rozwiązujących detektywistyczne zagadki. Opowiadania z tej serii były wydane przez Wydawnictwo „Nasza Księgarnia”, do których ilustracje wykonał Bohdan Butenko. Dariusz Rekosz należy do Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych – Polskiej Sekcji IBBY. W 2008 roku został Honorowym Ambasadorem Literatury Dla Dzieci i Młodzieży kampanii „Mama, Tata &… Myself?”. Autor serii kryminalnych dla młodych czytelników: Szkolny detektyw i Czarny Maciek.
     Jego wielką pasją jest… gotowanie.
     Spotkanie dla dzieci w wieku 11-14 lat
═> godz. 10.30 i 12.00, Sala Poplenerowa MGS
     Spotkania z pisarzem Grzegorzem Kasdepke


kasdepke.jpg

Z wykształcenia dziennikarz, z wyboru – bajkopisarz. Autor wielu cieszących się powodzeniem książek dla dzieci (między innymi: "Kacperiada", "Co to znaczy..." część I i II, "Kuba i Buba", "Bon czy ton", "Słodki rok Kuby i Buby", "Dziwne przypadki bajkopisarza", "Przyjaciele", "Niesforny alfabet", "Z piaskownicy w świat", "Detektyw Pozytywka", "Nowe kłopoty detektywa Pozytywki" i inne). Od 1995 do 2000 r. redaktor naczelny magazynu dla dzieci "Świerszczyk". Autor wielu bajek i opowiadań dla dzieci publikowanych w "Świerszczyku", "Ciuchci" i "Komiksowie", scenarzysta programów dla dzieci ("Ciuchcia", "Budzik", "Podwieczorek u Mini i Maxa") oraz seriali telewizyjnych (m.in. telenoweli "Klan"). Wielbiciel radia, twórca licznych słuchowisk radiowych. Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. nagrody im. Kornela Makuszyńskiego za Kacperiadę (2002 r.), dwukrotnie Nagrody Edukacja XXI za: Co to znaczy (2003 r.) i Bon czy ton (2005 r.).
     Spotkanie dla dzieci w wieku 7-11 lat═> godz. 11.00, Ośrodek Kultury Filmowej, kino Iluzja
     Mikołajek – seans filmowy dla młodych widzów
     reż. Laurent Girard, Francja 2009 , 99 min.═> 18.00, Sala Poplenerowa MGS
     Otwarcie 8. Dni Książki═> 18.00, Sala Poplenerowa MGS
     Wernisaż wystawy Książki z obrazkami
     Ilustracje książkowe i malarstwo Piotra Fąfrowicza (strona wystawy)═> godz. 18.30, Cafe 29, Al. NMP 29
     Dyskusyjny Klub Książki – rozmowa o książce Lisy See Dziewczęta z Szanghaju
     prowadzenie: Agnieszka Batorek═> godz. 19.30, Sala Poplenerowa MGS
     Spotkanie z pisarzem Szczepanem Twardochem,
     pisarzem, autorem m.in. Wiecznego Grunwaldu
     prowadzenie: Adam Florczyktwardoch.jpg

Ślązak, publicysta, podróżnik, pisarz – laureat m.in Srebrnego Wyróżnienia Nagrody Literackiej im. Żuławskiego w 2008 r. Z wykształcenia socjolog, publikował w “Życiu”, “Opcjach”, “Frondzie”, “Arcanach” i Był redaktorem działu literackiego dwumiesięcznika “Christianitas”. Stały felietonista i współpracownik “Broni i Amunicji”, stały współpracownik kwartalnika “44 / Czterdzieści i Cztery”. Jego opowiadanie Obłęd rotmistrza von Egern nominowane było do nagrody Nautilus za rok 2003, opowiadanie pod tytułem Rondo na maszynę do pisania, papier i ołówek zdobyło Nautilusa za najlepsze opowiadanie roku 2006. Za Epifanię Wikarego Trzaski otrzymał zaś Srebrne Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego w 2008 r. Autor książek gatunku fantastyka naukowa, historical – fiction, opowieści z kręgu dziejów alternatywnych. (m.in. Przemienienie, Prawem wilka, Zimne wybrzeża) Jego ostatnią powieść Wieczny Grunwald Paweł Dunin – Wąsowicz, krytyk i wydawca, określił jako prawdziwe wydarzenie i najbardziej intrygującą powieść roku.


Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter