Menu

8. Dni Książki
KRESY, POGRANICZA


8dni.jpg


17 września (piątek)


═> godz. 9.00, OKF
     Lato Muminków – seans filmowy dla młodych widzów
     Film animowany, Finlandia/Austria/ Polska, 2008, 70 min.


═> godz. 10.30 i 12.00, Sala Poplenerowa MGS
     Spotkania z pisarką dla dzieci i młodzieży Barbarą Kosmowską


kosmowska.jpg

Barbara Kosmowska jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Pracuje na stanowisku adiunkta w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku. Autorka książek dla dorosłych i młodszych czytelników. Laureatka pierwszej nagrody w konkursie na „Dziennik polskiej Bridget Jones” za Teren prywatny. Jej powieść dla nastolatek Buba wygrała konkurs „Uwierz w siłę wyobraźni” i została nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2003”.
     Spotkanie dla czytelników w wieku gimnazjalnym

═> godz. 10.30, OKF
     Tajemnica rajskiego wzgórza – seans filmowy dla młodych widzów
     reż. G. Csupo Węgry/W.Brytania/Francja, 2008, 103 min.


═> godz. 16.00, Sala Poplenerowa MGS
     Spotkanie z poetą Bartłomiejem Majzlem
     prowadzenie: Tomasz Jamroziński


majzel.jpg
Poeta. Urodził się w 1974, mieszka w Katowicach. Współtwórca katowicko-mikołowskiej grupy poetyckiej "Na Dziko"- oprócz niego wchodzili w jej skład Wojciech Kuczok, Maciej Melecki, Krzysztof Siwczyk, Krzysztof Śliwka, Grzegorz Olszański oraz Radosław Kobierski. Współredaktor pisma o tym samym tytule, wychodzącego w latach 90. i będącego poetyckim dodatkiem do kwartalnika "Opcje". Zamieszczał tam swoje felietony. Autor tomików: Zabraknie nam krwi, Robaczywość, Bieg Zjazdowy , Biała Afryka. Bartłomiej Majzel jest uznawany, obok Romana Honeta, za jeden z filarów tzw. „nurtu ośmielonej wyobraźni” poezję zbliżoną do nadrealizmu, operującą bogatym i niezwykłym językiem oraz skomplikowanym obrazowaniem.
═> godz. 17.30, Sala Poplenerowa MGS
     Spotkanie z pisarzem Wojciechem Kuczokiem
     prowadzenie: Tomasz Jamroziński


kuczok.jpg Prozaik, poeta, scenarzysta, krytyk filmowy. Współpracownik Tygodnika Powszechnego, Res Publiki Nowej i miesięcznika Kino; doktorant filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 90. przynależał do grupy poetyckiej Na Dziko. Autor powieści Gnój, za którą dostał w 2003 r. Paszport Polityki, Nagrodę Literacką Nike w 2004, a także Nagrodę Krakowska Książka Miesiąca (marzec 2004 r. - mieszkał w tym czasie w Krakowie). Napisał też scenariusz do filmu Magdaleny Piekorz Pręgi, który zdobył w 2004 główną nagrodę na festiwalu filmowym w Gdyni. Na podstawie jego prozy Magdalena Piekorz zrealizowała także kolejny film Senność. Autor m.in. zbiorów opowiadań Szkieleciarki, Widmokrąg, Opowieści przebrane; esejów o filmie To piekielne kino, Moje projekcje
═> godz. 18.00, Biblioteka Publiczna, Al. NMP 22
     Spotkanie z pisarką Hanną Kowalewską
     prowadzenie: Agnieszka Batorek


kowalewska.jpgUkończyła filologię polską na UMCS w Lublinie i studium scenariuszowe łódzkim PWSFTViT. Jej książka Tego lata w Zawrociu zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie na powieść polską organizowanym przez Zysk i S-ka Wydawnictwo oraz Świat Książki, stając się bestsellerem 1998 roku. Została też przetłumaczona na język niemiecki i włoski. Kontynuacje tej powieści to: Góra śpiących węży (2001) i Maska Arlekina (2006). Hanna Kowalewska wydała również tomiki wierszy Winoroślinność (1988) i Anna tłumaczy świat (1990) oraz zbiór opowiadań Kapelusz z zielonymi jaszczurkami (1995). Opublikowała powieści dla młodzieży: Letnia akademia uczuć 1. Anna i wodorosty (2000) i Letnia akademia uczuć 2. Pięć najważniejszych słów (2008). Powieść Julita i huśtawki została uznana za książkę roku 2003 przez „Magazyn Literacki – Książki”.

 

 

 

═> godz. 18.30, Cafe Art, ul. Kilińskiego 8
     Dyskusyjny Klub Książki – rozmowa o książce Andrzeja Stasiuka Jadąc do Babadag
     prowadzenie: Agata Nalichowska


═> godz. 20.30, Sala Śląska MGS
     ZBRODNIA (NIE)DOSKONAŁA
     Spotkanie z pisarkami Katarzyną Gacek i Agnieszką Szczepańską
     prowadzenie: Tomasz Jamroziński


gacek2.jpgKatarzyna Gacek - felietonistka w jednym z kobiecych tygodników, autorka kryminałów i scenariuszy filmowych. Razem z Agnieszką Szczepańską jako duet autorski Gacek & Szczepańska piszą zabawne, lekkie kryminały obyczajowe, nawiązujące do stylu Joanny Chmielewskiej. Autorki mają na swoim koncie trzy książki: Zabójczy spadek uczuć, Zielony trabant, Dogrywka; powieść w odcinkach dla młodzieży oraz scenariusze do seriali.


Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter