Menu

8. Dni Książki
KRESY, POGRANICZA


8dni.jpg


18 września (sobota)


═> godz. 15.00, Sala Poplenerowa MGS
     Spotkanie z pisarzem Arkadiuszem Franią
     prowadzenie: Dominika Radkowska

 

frania.jpg

Poeta, krytyk literacki. Wiersze, szkice i recenzje zamieszczał m.in. w „Odrze”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Opcjach”, „Magazynie Literackim”, „Akancie”, „Pamiętniku Literackim”. Wydał cztery tomy poetyckie: Na przykład mnie nie ma, Powiedz mi siebie, Na zimnym uczynku, Ale się nie budzę” oraz trzy książki krytycznoliterackie: „Solidne niefarbowane retro”. O poezji Tadeusza Gierymskiego, Strażnicy i najeźdźcy. Zjawiska we współczesnej poezji regionu częstochowskiego, Poświatowska, Marjańska, Cichla-Czarniawska. Trzy szkice typu ziemia-ziemia-ziemia. Mieszka w Częstochowie. W 2010 zadebiutował jako prozaik pisząc quazi – dziennik Jestem pomysłem Pana Boga na człowieka.

 

 

 

 

═> godz. 16.00, Sala Śląska MGS
     ZWROT POLITYCZNY
     Rozmowa z Igorem Stokfiszewskim, redaktorem „Krytyki Politycznej”
     prowadzenie: Tomasz Jamroziński

 

stok.jpgKrytyk literacki, dramaturg. W latach 2001-2006 redaktor działu literackiego magazynu „Ha!art”, pracował jako kurator Klubu w krakowskiej Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Współpracuje przy międzynarodowych literackich programach stypendialnych z Willą Decjusza w Krakowie. Od 2006 roku członek zespołu „Krytyki Politycznej”, współkurator REDakcji KP w Warszawie. Współredaktor (wraz z Piotrem Mareckim i Michałem Witkowskim) książki Tekstylia. O „rocznikach siedemdziesiątych” (2002) oraz (z Piotrem Mareckim i Renatą Serednicką) tomu Ludzie, miasta. Literatura Białorusi, Niemiec, Polski i Ukrainy – ślady „nieistniejącego języka” (2008). Współautor scenariusza filmu Grega Zglinskiego Na swoje podobieństwo (2001). Jako dramaturg zrealizował z reżyserem Wojtkiem Klemmem Piekarnię Bertolda Brechta (Teatr Stary, Kraków 2008). Szkice i recenzje publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Krytyce Politycznej”, „Ha!arcie”, „FA-arcie” i „die tageszeitung”. Jako recenzent filmowy współpracował z programem telewizyjnym Kinematograf (TVP1). Jest recenzentem książkowym programu Czytelnia (TVP Kultura). Prowadzi seminarium literackie w Wielokulturowym Liceum Humanistycznym im. Jacka Kuronia na warszawskiej Pradze. Mieszka w Warszawie.

 

═> godz. 16.30, Sala Poplenerowa MGS
     Spotkanie z Pawłem Zuchniewiczem, dziennikarzem, autorem książek i słuchowisk
     prowadzenie: Małgorzata Wróblewska - Borek

Dziennikarz, autor książek, dźwiękowych reportaży i słuchowisk poświęconych papieżowi Janowi Pawłowi II. W latach 1989-1998 Paweł Zuchniewicz pracuje w Polskim Radiu, a następnie w Radiu Plus obsługując m.in. szereg wydarzeń z udziałem Jana Pawła II, co dało mu materiał do twórczości literackiej. W 2006 roku ukazała się jego książka Cuda Jana Pawła II, wcześniej opublikował m.in.: Młode lata Papieża. Lolek – beletryzowaną biografię pierwszego ćwierćwiecza życia przyszłego papieża czy Nasz Papież – ilustrowaną biografię Karola Wojtyły, która została przetłumaczona na kilka języków. Książka Cuda Jana Pawła II uzyskała miano najlepiej sprzedającej się książki w literaturze faktu w 2006 roku.


═> godz. 18.00, Sala Poplenerowa MGS
     Spotkanie z Krzysztofem Koehlerem
     prowadzenie: Artur Żywiołek

 

koehler.jpgPoeta, historyk, publicysta i dziennikarz. Wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie prowadzi wykłady w Instytucie Filologii Polskiej. Specjalizuje się w literaturze staropolskiej. Współredagował czasopismo "brulion”, później coraz bardziej konsekwentnie współpracował z tytułami propagującymi bliski mu światopogląd katolicko-konserwatywny, m.in. z "Arcanami" i "Frondą". W latach 2006 – 2009 dyrektor programowy kanału TVP Kultura.

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter