Menu

fotografia
18/09 – 31/10 2020
Sala Poplenerowa

Wystawa fotografii Andrzeja Tyszki pod wspólnym tytułem „TOMASZ STAŃKO i Twarze muzyki” jest kolejną odsłoną prezentacji „Twarze muzyki”, z której autor wyróżnił fotografie przedstawiające swojego zmarłego przyjaciela i wybitnego muzyka. Część poświęcona Tomaszowi Stańce jest  hołdem i wyrazem ich braterskich relacj. Obaj artyści od czterdziestu lat pozostawali w głębokiej przyjaźni. Podczas spotkań i rozmów, Andrzej Tyszko zrobił przyjacielowi tysiące zdjęć, które teraz, po odejściu Tomasza Stańki, stanowią dla niego bazę dla wspomnień. Prezentowana wystawa jest zaproszeniem dla widzów do wejścia w bardzo osobistą sferę przyjaźni i podzielenia podziwu dla Stańki. Widzowie wystawy oglądają portrety muzyka odzwierciedlające jego osobowość, a także talent.

Kilkadziesiąt pozostałych fotografii to wybór z całego zbioru zdjęć wykonanych przez trzydzieści trzy lata polskim muzykom, a zebranym w monumentalnym albumie "Twarze Muzyki - fotografia 1982-2015", który ukazał się w 2015. Album prezentuje elitę polskiej sceny muzycznej, zawiera 150 wyjątkowych fotografii siedemdziesięciu muzyków i zespołów tamtych czasów. Album podzielony został na cztery rozdziały - Pop & Blues, Rock, Jazz oraz Muzyka poważna. Andrzej Tyszko prezentuje również ponad 40 okładek płyt własnego autorstwa z tamtego okresu. (…) Niektóre z gwiazd, uwiecznionych na tych fotografiach, nadal są aktywne na scenie, a inne zostały całkiem lub częściowo zapomniane. Album fotograficzny ze zdjęciami muzyków pozwala ocenić, jak czas zmienił młode i często zbuntowane twarze artystów, gwiazdorów i rebeliantów tamtych czasów. "Twarze Muzyki" to starannie przygotowany i wydany album, który można przeglądać na wiele sposobów. To prawdziwa sztuka i prawdziwa opowieść o ludziach muzyki.

Autor opowiada o albumie: "Wydanie tego albumu jest dla mnie wydarzeniem wyjątkowym, ponieważ jest on ukoronowaniem 33 lat pasjonującej pracy z muzykami. Bardzo im dziękuję. To oni są prawdziwymi bohaterami tego albumu. Mimo, że z jednymi widziałem się tylko raz, a z innymi pracuję i przyjaźnię się od lat trzydziestu, to każde zdjęcie w tym zbiorze jest owocem artystycznego połączenia, dowodem zaistnienia magicznej chwili, bez której dobry portret powstać nie może. Większość zdjęć zrobiłem w latach 80., w okresie stanu wojennego. W tym zniewolonym, biednym, szarym, reglamentowanym świecie, muzyka była najlepszym sposobem na demonstrowanie swojej odrębności, a zarazem wentylem dla stłumionego gniewu młodego pokolenia. Nowi idole zawładnęli sercami i umysłami młodzieży, a mnie przypadł w udziale przywilej pracy z nimi. Każda sesja była nową znajomością, nowym wyzwaniem, nową podróżą. Dziś ogarnia mnie poczucie radości i satysfakcji, że ja tam wtedy byłem, i mogłem coś własnego i pozytywnego do tej nowej fali wnieść. Dla mnie był to także czas odkrywania swojego fotograficznego widzenia i rozumienia ludzi. Wtedy tego nie dostrzegałem, ale dziś widzę, że ten okres ukształtował mnie nie tylko zawodowo, ale także na wielu innych poziomach życia. Dziś, w epoce komputerów, można wyprodukować każdy obraz. Ale w tamtych czasach komputerów nie było. Wszystkie, zaprezentowane w albumie zdjęcia, powstały w sposób czysto fotograficzny" (twarzemuzyki.pl)
Poniżej - Biografia artystyczna Andrzeja Tyszki, plik do pobrania
(zapowiedź zredgowana na podst. matariałow pochdzących od artysty)

Na zdjęciach:
Tomasz Stańko, 1988
Tomasz Stańko, 2011
Urszula, 2013
Marek Piekarczyk, 2009
Małgorzata Ostrowska, 1987
Tadeusz Nalepa, 1989
T.Love, 1994
Maanam, 1986

Nazwa pliku Typ pliku Rozmiar pliku Pobierz
Andrzej Tyszko - biografia artystyczna.doc doc 29,50 KB Pobierz
Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter