Menu


Szanowni Państwo,

Od 2 czerwca 2021 wystawa pozostaje nieczynna z powodu zmian organizacyjnych.
Odnowiona ekspozycja będzie dostępna do zwiedzania już wkrótce.
Przepraszamy za niedogodności.

*****

Beksiński. Krótka historia wystawy

Piętnaście lat wystawy twórczości Zdzisława  Beksińskiego w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie stanowi już własną, kompletną historię. Od 2006 r. Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie pozostawała dysponentem części dorobku artystycznego Zdzisława Beksińskiego, pochodzącej ze zbiorów pp. Anny i Piotra Dmochowskich i prezentowanej jako wystawa stała Muzeum Zdzisława Beksińskiego. Decyzje właścicieli kolekcji, zmierzające do powstawania kolejnych miejsc prezentacji Zdzisława Beksińskiego, wpływały również na kształt i zawartość wystawy w naszej galerii. Pierwsza poważna zmiana nastąpiła w 2016 roku, po przeniesieniu dotychczas prezentowanej kolekcji do Nowohuckiego Centrum Kultury; z Paryża przywieziona zostały inne obrazy i rysunki, nigdy wcześniej nie pokazywane w Polsce, dając początek nowej wystawie pt. Beksiński. Drugie Muzeum.

W grudniu 2020 r. upłynął termin umowy depozytowej z kolekcjonerami, zatem  nastąpiła kolejna zmiana – osiemnaście obrazów Beksińskiego z naszego Muzeum trafiło do Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie nadal prezntować będzie stałą wystawę dzieł Zdzisława Beksińskiego, bowiem Piotr Dmochowski przekazał nam kolejny depozyt ze swojej kolekcji, tj. 60 odbitek fotografii. To one stanowić będą główną część nowej odsłony stałej wystawy, uzupełnionej o obrazy i rysunki.

Od 2 czerwca 2021 trwają prace nad przygotowaniem nowej wystawy. O jej otwarciu powiadomimy wkrótce.

Link do materiałow archiwalnych:
Beksiński. Drugie Muzeum 

Zapraszamy do zakupu ekskluzywnych pamiątek
Artystyczna biżuteria z Paryża

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter