Menu

malarstwo
14/04 - 14/05/2017
wernisaż 13/04/2017, godz. 18.00
Sala Poplenerowa 

Jan Wołek jest artystą wszechstronnym, interdyscyplinarnym, wielogłosowym. Artysta estradowy, kompozytor, twórca programów telewizyjnych; malarz, poeta, pisarz, pieśniarz i karykaturzysta - o świecie opowiada na różne sposoby: za pomocą obrazu, słowa i piosenki. Odżegnuje się jednak od wskazania, który z tych środków wyrazu jest mu najbliższy. Urodził się w 1954 roku w Warszawie. Studiował estetykę w Instytucie Filozofii UW. W dziedzinie sztuk plastycznych debiutował w połowie lat 80-tych XX wieku jako autor rysunków satyrycznych i ilustracji książkowych, z czasem zajął się także malarstwem sztalugowym, które dziś pozostaje dominującym w jego twórczości. Ma za sobą ponad 50 wystaw indywidualnych w Polsce i na świecie. Od lat komisarz wielu plenerów malarskich.

Poprzez swoje obrazy artysta chętnie dzieli się z odbiorcami zachwytem nad światem i radością tworzenia. W ten sposób poszukuje najprostszego porozumienia z każdym, kto ogląda jego prace. Jak mówi:

„Cieszy mnie, że ludzie cieszą się z moich obrazów. Satysfakcjonuje mnie to, że ludzie wiedzą „o czym to jest”, że nie musimy podejmować miedzy sobą jakiejś gry, której reguły ustala krytyk oczekując daleko posuniętej cnoty posłuszeństwa. (…) Lubię, gdy ludzie doceniają, że potrafię „położyć” wodę, „zawinąć” niebo, że światło i cień idą pod rękę, a przecież moje malarstwo nie jest prostym przekładem ładnego na jeszcze ładniejsze. Uroda natury i przedmiotu zachwyca mnie nieustannie, gapie się na to z otwarta gębą i cieszę się, że przyszło mi machać pędzlem na tym pięknym świecie”
                                                                                                                                  (cytat za stroną wielbicieli multitalentu Jana Wołka „Wołek magiczny”)

 Wystawę w Częstochowie wypełnią pejzaże Jana Wołka stanowiące ciągle przedmiot znaczącego zainteresowania artysty – inspirowane okolicami Kazimierza Dolnego piękne przestrzenie przesycone światłem, ze znakomitym wyczuciem koloru. Osobną strefę stanowić będą ostatnie prace artysty – kobiece akty i scenki symboliczne, malowane z właściwą autorowi nutą sarkazmu i humoru.

                                                                                                                                                                                                                    oprac. JM 

Otwarcie wystawy Jana Wołka było wydarzeniem interdyscyplinarnym. Wernisażowi towarzyszył fotrepianowy koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Gabrileli Bieleckiej. Więcej o wykonawczyni - w załączniku.

Zapraszamy do lektury autorskiej wypowiedzi jana Wołka o swojej twórczości - tekst w zaączeniu. 

Nazwa pliku Typ pliku Rozmiar pliku Pobierz
Jan Wołek Oczywistość.docx docx 15,74 KB Pobierz
Biogram pl.doc doc 31,00 KB Pobierz
Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter