Menu

grafika
27/06 - 26/07/2015
Sala Śląska
wernisaż 26/06/2015, godz. 18.00

Tytuł wystawy Krystyny Szwajkowskiej w Miejskiej Galerii Sztuki  „Struktury życia” to jednocześnie tytuł nowego cyklu prac, który artystka realizuje od 2013 roku. Prace powstały z inspiracji przyrodą, ale jak zwykle motywy, z których Szwajkowska korzysta służą do obrazowania świata człowieka, ludzkich doznań i odczuć. W pracach z tego cyklu postać człowieka nie występuje, jednak w wielu obrazach  można doszukać się antropomorficznych odniesień. Grafiki powstały w technice litografii; są to prace barwne o charakterze malarskim. O swoim warsztacie artystka pisze: „Wykorzystuję niezwykłe właściwości litografii dające możliwość uzyskania plam barwnych transparentnych wzajemnie przenikających się jak w malarstwie akwarelowym. Jednocześnie dla wzmocnienia przekazu stosuję graficzną, będącą w kontraście do plam, kreskę. W niektórych pracach pojawia się tekst podkreślający kreowane przedstawienia struktur życia. Obrazy graficzne z tego cyklu mają charakter abstrakcyjny.”

Krystyna Szwajkowska ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Częstochowie (obecnie Akademia im. Jana Długosza), kierunek: wychowanie plastyczne. Dyplom z grafiki  artystycznej zrealizowała w 1982 r. pod kierunkiem prof. Ryszarda Osadczego. W 1996 r. otrzymała stypendium naukowe rządu Belgii i odbyła półroczne studia w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, pogłębiając wiedzę z zakresu litografii w pracowni prof. Ingrid Ledent.

Jest doktorem habilitowanym sztuk plastycznych w zakresie grafiki, pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie w Katedrze Grafiki.

Autorka książek: „Litografia- tradycja i współczesność”, 2007 i „Litografowie polscy XXI wieku. Współczesna sztuka litografii w Polsce”, 2014, laureatka znaczących nagród i wyróżnień artystycznych, uczestniczka wystaw w kraju i za granicą. Prace artystki znajdują się między innymi w zbiorach Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie, w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, w Centrum Graficznym Fransa Masereel’a w Kasterlee w Belgii, w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, w Muzeum Częstochowskim oraz  w zbiorach prywatnych  w Polsce i za granicą.   

          

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter