Menu

koncert
25/07/2021, godz. 18.00
Sala Śląska
Bilety w cenie 60,- zł do nabycia w kasie MGS/OKF
(z powodów pandemicznych liczba miejsc ograniczona)

Wydarzenie towarzyszące wystawie Z miłości i wiatru.

Wykonawcy: 

Krzysztof Herdzin-fortepian, aranżacje
Robert Kubiszyn - kontrabas
Cezary Konrad – perkusja

Czy utwory z kompletnie innych czasów należy grać zgodnie z historycznym kontekstem i na instrumentach z epoki, czy odkrywać je na nowo, w zgodzie ze samym sobą? Do takiej wątpliwości przyznał się Krzysztof Herdzin w wywiadzie dla Polskiego Radia. I ostatecznie zdecydował, że najuczciwszym wyborem jest granie Chopina w sposób indywidualny i najpiękniej, jak się potrafi. Artysta wyraża także przekonanie, że „Chopin, gdyby żył dzisiaj, z pewnością byłby jazzmanem”.

Takie właśnie wykonania utworów Fryderyka Chopina proponują słuchaczom muzycy Krzysztof Herdzin Trio – w jazzowych aranżacjach. Płyta pt. ”Chopin” ukazała się po raz pierwszy w 1995 r. (nagrana w innym składzie w Studio S3 w Warszawie), druga wersja – w 2016 r., w Policealnym Studium Jazzowym w Warszawie. Wciąż pozostaje jednym z głównych tematów koncertowych Krzysztofa Herdzina.  Wielu krytyków wciąż uznaje ją za najbardziej „jazzowe” opracowanie utworów Fryderyka Chopina.

Wszystkie kompozycje Herdzina oparte są na motywach i fragmentach przerobionych fraz Chopina, muzyk nie cytuje Chopina bezpośrednio, lecz stosuje wariacje motywów, przez co nadaje im głęboki rys autorski.

Koncertowe wykonania wyróżniają się swobodą, spontanicznością i skłonnością do improwizacji, nierzadko artysta, przed odegraniem własnego utworu, przedstawia jego fragment w wersji klasycznej, by słuchacze mogli rozpoznać go w improwizacji. 

Krzysztof Herdzin – profesor doktor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista, z sukcesem łączy działalność na polu muzyki klasycznej i jazzowej, filmowej, a także pop. Absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie fortepianu K. Popowej-Zydroń (dyplom 1993) ma na swoim koncie występy z orkiestrą, nagrania muzyki kameralnej dla Bayerische Rundfunk w Monachium; koncerty muzyki kameralnej z wieloma znanymi muzykami.  Współpracował z największymi polskimi gwiazdami piosenki, grał w kwartecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego, był pianistą kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego, występował w duecie z Edytą Geppert, był pianistą i aranżerem Anny Marii Jopek. Obecnie koncertuje solo oraz prowadzi własne trio (Herdzin/ Kubiszyn/ Konrad). Koncertował jako jazzman i jako kameralista; dyrygował ponad 40 orkiestrami. W dorobku kompozytorskim posiada szereg współczesnych utworów na różne składy. Jako pierwszy polski kompozytor nagrał monograficzną płytę w słynnym, londyńskim Abbey Road Studio wraz z orkiestrą Academy Of St Martin in The Fields.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień: w 2015 r. został odznaczony Srebrnym Medalem “Gloria Artis”, jest laureatem Fryderyka 2012 (jazzowy kompozytor / aranżer roku), Nagrody Programu 3 – Mateusze Trójki 2014 (w kategorii całokształt), Nagrody RMF Classic – Mozarty 2011, dwukrotnym “Artystą Roku” Grand Prix Melomani. 

Robert Kubiszyn - jeden z najbardziej wszechstronnych kontrabasistów oraz gitarzystów basowych tej części Europy. Kompozytor, aranżer, producent muzyczny, realizator nagrań. W jego dyskografii znajduje się ponad 150 albumów. Laureat Fryderyka 2011 za debiutancki album „Before Sunrise”. Na stałe Kubiszyn współpracuje także z wieloma muzykami, m.in. Anną Maria Jopek, Grzegorzem Turnauem, Krzysztofem Herdzinem, Markiem Napiórkowskim. 

Cezary Konrad – perkusista, kompozytor, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie perkusji prof. Stanisława Skoczyńskiego. Przez czytelników miesięcznika Jazz Forum – uznawany za najlepszego polskiego perkusistę jazzowego według rankingu Jazz Top, nieprzerwanie od roku 1992.  Występował i nagrywał z wieloma znakomitymi postaciami polskiej sceny jazzowej, między innymi Leszkiem Możdżerem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko oraz z zagranicznymi muzykami. Na swoim koncie ma ponad 100 nagranych płyt. Współpracował z Warszawską Grupą Perkusyjną oraz z Polską Orkiestrą Radiową. W roku 2014, płyta z jego udziałem “Night in Calisia” zdobyła Nagrodę Grammy. Od ponad dwudziestu lat, Cezary Konrad pozostaje w czołówce najlepszych polskich perkusistów.

Po koncercie  - możliwość nabycia płyt artysty.
W materiałach graficznych do koncertu wykorzystanofotografię autorstwa Andrzeja Tyszko.

oprac. JM

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter