Menu

Szanowni Państwo,
Przed wizytą w Galerii uprzejmie prosimy o zapoznanie się z obowiązującymi tutaj zasadami sanitarnymi oraz ich przestrzeganie.
Zasady publikujemy na stronie głównej i w zakładce Ogłoszenia.

******

wystawa indywidualna
19/03 – 16/05/2021
sale Śląska, Poplenerowa, Antresola, Gobelinowa
wernisaż 18/03/2021, godz.18.00 

        Na wystawie zaprezentowane będą duże realizacje multimedialne zrealizowane przez artystę w ostatnich latach i dotąd niepokazywane. Zatem część ekspozycji  stanowić będą pokazy premierowe, których  montaż jest możliwy ze względu na  warunki przestrzenne, jakie posiada Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie. Artysta zaprezentuje, między innymi, cykl ostatnich rysunków, obrazy z cyklu Kiedy rama staje się treścią oraz instalację Jednostka edukacyjna, która jest kontynuacją dialogu, jaki Marcin Berdyszak prowadzi w swoich pracach z innymi artystami. Realizacja ta dialoguje z Umarłą klasą Tadeusza Kantora i jest kolejną z instalacji nawiązujących do twórczości tego wybitnego artysty, po pracy Zła widoczność, której pokaz premierowy odbył się w Poznaniu, w 2018 roku, w Galerii Muzalewska. Kolejne, prezentowane prace nawiązują do pamięci i jej kruchości wobec natury, podejmują refleksję z tytułu hiper konsumpcji i zagrożeń wynikających z postępującej technologii, a w konsekwencji - zmian otoczenia i naszego  zachowania, a wszystko to za naszym przyzwoleniem. 

(MB)

MARCIN BERDYSZAK

        Urodzony w Poznaniu w 1964 roku. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka oraz z rzeźby w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego w PWSSP w Poznaniu w 1988 roku. Od 1989 roku związany z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu a obecnie Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego  i prowadzi pracownię działań przestrzennych na Wydziale Rzeźby. W latach 1999- 2002 prodziekan Wydziału Edukacji Artystycznej w ASP w Poznaniu. W latach 2002-2008 pełnił funkcję prorektora ds. studenckich i współpracy z zagranicą. Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w latach 2008-2016. Członek Stowarzyszenia  Artystyczno-Edukacyjnego ,,Magazyn”, którego jest współzałożycielem wraz z Tadeuszem Wieczorkiem, Piotrem Pawlakiem i Wojciechem Nowakiem.  Zajmuje się instalacją, obiektem, rysunkiem i malarstwem. Swoje prace prezentował na różnych wystawach zbiorowych i indywidualnych, między innymi w Polsce, Niemczech, Słowacji, Czechach, Bośni i Hercegowinie, Rosji, Ukrainie, Finlandii, Austrii, Szwecji, Japonii, Meksyku, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Litwie, Szwajcarii, Izraelu i USA. Brał udział w licznych spotkaniach i konferencjach dotyczących edukacji artystycznej. Zrealizował kilkadziesiąt warsztatów autorskich w kraju i zagranicą. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i zagranicą.

 Wystawę Marcina Berdyszaka prezntujemy także za pośrednictwem kanału You Tube, w filmie zrealizowanym przez MGS:
"Consensus Omnium"

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter