Menu

malarstwo, rysunek
7/04 - 14/05/2017
Galeria Promocji Młodych Antresola
wernisaż: 6/04/2017, godz. 18.00 

FINISAŻ
13 maja 2017, godz. 17.00
Galeria Antresola

            Przeddzień zakończenia wystawy Maski. Poszukiwanie siebie jej autor Marek Mszyca oraz MGS zapraszają na spotkanie finisażowe w przestrzeni wystawy. Autorska interpretacja głównego motywu wystawy, rozmowy o twórczej przyszłości artysty oraz wszystko to, co dotąd o wystawie nie zostało powiedziane… Spotkanie dla przyjaciół, osób życzliwych autorowi, zainteresowanych jego sztuką, zwieńczone symboliczną lampką wina.

* * * * * *
Marek Mszyca (ur. 2 lipca 1989 r.) jest absolwentem Wydziału Malarstwa  Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (studia magisterskie, dyplom w 2015) i Grafiki Użytkowej i Malarstwa Sztalugowego Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (studia licencjackie, dyplom w 2013). Uczestniczył w kilkunastu wystawach zbiorowych, m.in. w wystawie plakatu pt. „W starym kinie” zorganizowanej w ramach Międzynarodowego  Triennale  Grafiki  w  Krakowie  w  roku 2012,  wystawie  w  Galerii  OKN w Krakowie (2012), w  wystawie malarstwa „Bezsenność” w ramach wydarzenia RE:FORMAT organizowanego przez grupę artystyczną Aspiranci w Tarnowie (2014), w projekcie Art Panel z inicjatywy UBS Art Decoder w Krakowie (2015). W latach 2014 – 2015 stypendysta Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W roku 2013 jego plakat „Stop and Think” został wyróżniony prezentacją na wystawie XII International Triennial of the Political Poster Show, w Starym Ratuszu Miejskim w Mons, w Belgii.

Artysta sięga po różne środki wyrazu, wciąż poszukując dziedziny sztuki, którą mógłby uznać za najbliższą sobie. Interesuje go malarstwo („cielesny” cykl obrazów dyplomowych), chętnie wypowiada się jako grafik i rysownik. Odbiorca Marka Mszycy ma okazję zetknąć się ze specyficzną formą rysunku jaką jest szkic - z jednej strony wstępna realizacja koncepcji artystycznej, studium do obrazu, ale też swobodnie wykonany, samodzielny rysunek.

Niezwykle interesujące wydają się najnowsze prace Marka Mszycy – wielobarwne i czarno-białe rysunki wykonane zamaszystymi, szerokimi liniami. Linie splatają się ze sobą, tworząc abstrakcyjne kształty, które autor odnosi do rytualnych masek azteckich. Innym tropem interpretacyjnym może być ten, opisany przez Rogera Caillois w eseju „Czarnoksięstwo”, o związku między mimetyzmem owadów, a zagadką masek w ludzkich cywilizacjach.

Sam artysta charakteryzuje swoją twórczość następująco: „Moimi zainteresowaniami są szeroko pojęte malarstwo oraz grafika, w szczególności grafika trójwymiarowa. W swoich pracach staram się skupić na pokazaniu materii, jej głębi i rodzajów, w zależności od padającego światła. W malarstwie najbardziej inspiruje mnie ciało, natomiast w grafice wybieram proste i czyste przez swoją prostotę, formy geometryczne.”

oprac. JM

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter