Menu

Prace z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich
wystawa stała

Szanowni Państwo,
Przed wizytą w Galerii uprzejmie prosimy o zapoznanie się z obowiązującymi tutaj zasadami sanitarnymi oraz ich przestrzeganie.
Zasady publikujemy w zakładce Ogłoszenia.

Czternaście lat wystawy twórczości Zdzisława  Beksińskiego w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie stanowi już własną, kompletną historię. Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich, przywieziona z Paryża i przekazana w depozyt Galerii, znalazła dobrze przygotowane miejsce stałej ekspozycji - w odrębnej sali wystawowej aranżowanej w odpowiedni dla malarstwa Beksińskiego sposób. Wystawa, zainicjowana w 2006 r. pod nazwą Muzeum Zdzisława Beksińskiego, dziesięć lat później przeszła metamorfozę i, z nowym zestawem dzieł, zaczęła funkcjonować pod nowa nazwą Beksiński. Drugie Muzeum.

Wystawa Zdzisława Beksińskiego stanowi jedną z ważniejszych propozycji programowych Galerii, jest też uznawana za jedną z atrakcji kulturalnych miasta. W obecnym kształcie składa się z 30 obrazów i 30 rysunków Mistrza, dodatkowo we wnętrzu Muzeum prezentowana jest niewielka wystawa dzieł francuskiego artysty Michaela Henricot również pochodząca z kolekcji Dmochowskich. Surrealna wyobraźnia łączy obu artystów, choć każdy z niech pozostaje indywidualnością.

Wystawa Beksiński. Drugie Muzeum pozostanie w MGS do końca grudnia 2020 r., gdy kończy się umowa depozytowa z kolekcjonerami.

*******
Drugie Muzeum jest dostępnie do zwiedzania w czasie trwania wystaw czasowych galerii, w sezonie zimowym od wtorku do piątku w godzinach od 10.30 do 18.00, a w soboty i niedziele od 12.00 do 19.00; w sezonie letnim od wtorku do niedzieli od 12.00 do 19.00. W poniedziałki Muzeum jest nieczynne. 

Muzeum znajduje się w amfiladzie sal wystawowych, dlatego w przerwach na zmianę ekspozycji czasowych  Muzeum jest nieczynne. W wyjątkowych sytuacjach zachęcamy do kontaktu telefonicznego i ustalenia termin zwiedzania. 

*******

Więcej informacji o Zdzisławie Beksińskim również na stronie internetowej Galerii Piotra Dmochowskiego www.dmochowskigallery.net 

Obecność dzieł Beksińskiego w Galerii obliguje organizatorów do ciągłego rozbudowywania kontekstów funkcjonowania tej wystawy, wprowadzania nowej wiedzy i wrażeń związanych bezpośrednio z twórczością Artysty, ale też i jego relacjami rodzinnymi. Od 2016 roku odbiorcy mają możliwość korzystać z przygotowywanych regularnie programów wydarzeń „kontekstowych”, na które składają się spotkania autorskie, projekcje filmowe, oprowadzania kuratorskie, spektakle teatralne. Prezentowaliśmy także inne wystawy twórczości Artysty. Dotąd odbyły się kilka takich wydarzeń: 

Beksińscy – portret podwójny (maj 2014)

Beksińscy inaczej (luty 2016) 

INNI… o Beksińskich (październik 2016) 

Beksiński_Butoh. Dekonstrukcja (kwiecień 2017) 

Wokół Beksińskiego (maj 2017) 

Wirtualna ekspozycja obrazów (czerwiec-wrzesień 2017)

Beksiński. Decenium (styczeń-luty 2016)

Beksiński/Lewczyński. Dopełnienie konieczne (wrzesień-październik 2018)

Beksiński. Granice realności (czerwiec-październik 2018)

*******

Szanowni Państwo,
Wszystkim zainteresowanym twórczością i życiem Zdzisława Beksińskiego polecamy dokumentalny zapis spotkania autorskiego z Piotrem Dmochowskim promującego książkę "Beksiński - Dmochowski Listy 1999-2003". Spotkanie odbyło się 10 listopada 2017 roku w księgarni Empik w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej.
Podczas rozmowy wyjaśnione zostały pewne kwestie i wątpliwości, które wciąż budzą zainteresowanie i wywołują polemiki, a dotyczące współpracy artysty ze swoim ówczesnym marszandem oraz przyjacielem.  Piotr Dmochowski wyraża nadzieję, że widzowie tego nagrania będą mogli poznać i właściwie ocenić okoliczności  tej współpracy.

link do filmu

**********

Pod linkami poniżej znajdą Państwo prace litarackie uczniów szkół średnich napiane z inspiracji twórczością Zdzsława Beksińskiego:

 http://www.galeria.czest.pl/admin/module/page

http://www.galeria.czest.pl/z-inspiracji-tworczoscia-zdzislawa-beksinskiego/ogloszenia

http://www.galeria.czest.pl/z-inspiracji-tworczoscia-zdzislawa-beksinskiego/ogloszenia

http://www.galeria.czest.pl/z-inspiracji-tworczoscia-zdzislawa-beksinskiego/ogloszenia

http://www.galeria.czest.pl/z-inspiracji-tworczoscia-zdzislawa-beksinskiego/ogloszenia

patronat_prezydenta_czestochowy_bw.jpg  

 PATRON MEDIALNY WYSTAWY:

          Trójka - logo.png

 Muzeum drugie - Patronaty.jpg


 

 

 

Nazwa pliku Typ pliku Rozmiar pliku Pobierz
Michael Henricot - list, autobiografia.rtf rtf 133,58 KB Pobierz
Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter