Menu

Prace z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich
wystawa stała

Miejska Galeria Sztukijest dysponentem dzieł wybitnego artysty współczesnej sztuki polskiej Zdzisława Beksińskiego przekazanych do stałej ekspozycji przez ich właścicieli – kolekcjonerów sztuki z Paryża Annę i Piotra Dmochowskich. Od 2016 roku w MGS prezentowana jest druga transza depozytu – 30 obrazów i 30 rysunków Mistrza. Poprzedni depozyt pp. Dmochowskich, obecny w Częstochowie przez dziesięć lat, Miejska Galeria Sztuki przekazała do Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie.

To dlatego stała wystawa dzieł Beksińskiego nosi tytuł Beksiński. Drugie Muzeum. Eksponowana jest w odrębnej sali wystawowej aranżowanej w odpowiedni dla malarstwa Beksińskiego sposób – na widza oddziaływają rożne elementy tej aranżacji: światło, utwór muzyczny skomponowany przez francuskiego kompozytora Armanda Amara na specjalnie zamówienie Piotra Dmochowskiego, nieco labiryntowy układ sali Muzeum. Najbardziej jednak działają same dzieła – ich forma, ekspresja, wyobraźnia twórcy.

We wnętrzu Muzeum prezentowana jest także niewielka wystawa dzieł francuskiego artysty Michaela Henricot również pochodząca z kolekcji Dmochowskich. Twórczość Henricot’a (artysty zaprzyjaźnionego ze środowiskiem polskim w Paryżu),  odnosi się do sztuki egipskiej, do historii naturalnej (młodzieńcza fascynacja szkieletami dinozaurów), sięga do surrealizmu. Surrealna wyobraźnia łączy obu artystów, choć każdy z niech pozostaje indywidualnością.

Więcej informacji o Zdzisławie Beksińskim również na stronie internetowej Galerii Piotra Dmochowskiego www.dmochowskigallery.net

*******
Drugie Muzeum jest dostępnie do zwiedzania w czasie trwania wystaw czasowych galerii, w sezonie zimowym od wtorku do piątku w godzinach od 10.30 do 18.00, a w soboty i niedziele od 12.00 do 19.00; w sezonie letnim od wtorku do niedzieli od 12.00 do 19.00. W poniedziałki Muzeum jest nieczynne. 

Muzeum znajduje się w amfiladzie sal wystawowych, dlatego w przerwach na zmianę ekspozycji czasowych  Muzeum jest nieczynne. W wyjątkowych sytuacjach zachęcamy do kontaktu telefonicznego i ustalenia termin zwiedzania. 

*******

Obecność dzieł Beksińskiego w Galerii obliguje organizatorów do ciągłego rozbudowywania kontekstów funkcjonowania tej wystawy, wprowadzania nowej wiedzy i wrażeń związanych bezpośrednio z twórczością Artysty, ale też i jego relacjami rodzinnymi. Od 2016 roku odbiorcy mają możliwość korzystać z przygotowywanych regularnie programów wydarzeń „kontekstowych”, na które składają się spotkania autorskie, projekcje filmowe, oprowadzania kuratorskie, spektakle teatralne. Prezentowaliśmy także inne wystawy twórczości Artysty. Dotąd odbyły się kilka takich wydarzeń: 

Beksińscy – portret podwójny (maj 2014)

Beksińscy inaczej (luty 2016) 

INNI… o Beksińskich (październik 2016) 

Beksiński_Butoh. Dekonstrukcja (kwiecień 2017) 

Wokół Beksińskiego (maj 2017) 

Wirtualna ekspozycja obrazów (czerwiec-wrzesień 2017)

Beksiński. Decenium (styczeń-luty 2016)

Beksiński/Lewczyński. Dopełnienie konieczne (wrzesień-październik 2018)

Beksiński. Granice realności (czerwiec-październik 2018)

*******

Szanowni Państwo,
Wszystkim zainteresowanym twórczością i życiem Zdzisława Beksińskiego polecamy dokumentalny zapis spotkania autorskiego z Piotrem Dmochowskim promującego książkę "Beksiński - Dmochowski Listy 1999-2003". Spotkanie odbyło się 10 listopada 2017 roku w księgarni Empik w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej.
Podczas rozmowy wyjaśnione zostały pewne kwestie i wątpliwości, które wciąż budzą zainteresowanie i wywołują polemiki, a dotyczące współpracy artysty ze swoim ówczesnym marszandem oraz przyjacielem.  Piotr Dmochowski wyraża nadzieję, że widzowie tego nagrania będą mogli poznać i właściwie ocenić okoliczności  tej współpracy.

link do filmu

**********

Pod linkami poniżej znajdą Państwo prace litarackie uczniów szkół średnich napiane z inspiracji twórczością Zdzsława Beksińskiego:

 http://www.galeria.czest.pl/admin/module/page

http://www.galeria.czest.pl/z-inspiracji-tworczoscia-zdzislawa-beksinskiego/ogloszenia

http://www.galeria.czest.pl/z-inspiracji-tworczoscia-zdzislawa-beksinskiego/ogloszenia

http://www.galeria.czest.pl/z-inspiracji-tworczoscia-zdzislawa-beksinskiego/ogloszenia

http://www.galeria.czest.pl/z-inspiracji-tworczoscia-zdzislawa-beksinskiego/ogloszenia

patronat_prezydenta_czestochowy_bw.jpg  

 PATRON MEDIALNY WYSTAWY:

          Trójka - logo.png

 Muzeum drugie - Patronaty.jpg


 

 

 

Nazwa pliku Typ pliku Rozmiar pliku Pobierz
Michael Henricot - list, autobiografia.rtf rtf 133,58 KB Pobierz
Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter