Menu

12/10 – 10/11/2019
wernisaż 11/10/2019, godz. 18.00
Sala Gobelinowa

Autorzy wystawy:
Dominik Cierpiał,  Marlena Czajkowska, Michał Czerko, Klaudia Gruszka, Karolina Grzesiak,  Aleksandra Jakubczak, Marcin Jakubczak, Aleksandra Klekot, Aleksander Kluczniak, Agata Kolman, Katarzyna Kostrzejowska, Aleksandra Lasoń, Karolina Marczak, Joanna Matuszczyk, Dominik Moryń, Anna Mucha, Martyna Powroźnik- Szecówka, Marta Raźniewska, Tomasz Stachnik, Marta Śliwiak, Małgorzata Śmietana, Żaneta Wojtala, Bartosz Zaskórski (Mchy i Porosty)

Manifest artystów – Dominik Cierpiał:

Jeśli to czytasz to z całą pewnością tytuł wystawy jest ci znany i prawdopodobnie zastanawiasz się dlaczego grupa artystów działających na polu sztuk wizualnych krzyczy „Przestań się gapić!”? Odpowiedź jest prosta. Nasza wystawa to wezwanie do przeciwdziałania spojrzeniom pozbawionym refleksji. Sprzeciwienie się myślom pozbawionym wątpliwości. Apel o zaprzestanie biernego oglądania tylko z jednej perspektywy. Zachęta do spojrzenia ze zrozumieniem na to, co obce. Sprzeciw wobec piewców jedynej słusznej prawdy, wykreowanej przez nich samych. Prośba o zrozumienie przeszłości i teraźniejszość, by dzięki wyciągniętym wnioskom budować lepszą przyszłość. Ukazanie spojrzeń naszych na nas, na was i na nich. Zwrócenie uwagi na to jak często obserwujesz i jak często jesteś oceniany. Pamiętaj że patrzysz na spojrzenia 23 osób na pracę 23 par rąk i efekt działań 23 umysłów.

 Dlatego Przestań się gapić!

 Przestań się tępo wpatrywać!

 Przestań się przyglądać, przestań podglądać!

 Przestań oceniać! Przestań śledzić!

**********
Wystawa przygotowana wg pomysłu i scenariusza Dominika Cierpiała przez grupę młodych twórców, trzydziestolatków, związanych w różny sposób z miejscem realizacji projektu, tj. z Częstochową, na temat świata, w którym żyją, tworzą, funkcjonują. Artystyczny wielogłos, a może nawet manifest artystów, których łączy jedynie ukończona ta sama uczelnia, a poza tym dzielą ich wybory życiowych dróg, doświadczenia, emocje, miejsce zamieszkania, a przede wszystkim formy artystycznej wypowiedzi. Przez tę różnorodność chcą pokazać dwadzieścia trzy współczesne historie codzienności, zwrócić uwagę na rzeczywistość, która powinna nas obchodzić i która wymaga zarówno  od twórców, jak i odbiorców- „opowiadania się”, zaangażowania, działania, dostrzegania, uwagi. Ta deklaracja znajduje odzwierciedlanie w  zaproponowanych na wystawę pracach i koncepcjach (rysunek, grafika, malarstwo, instalacje, fotografia, poezja, muzyka, sztuka konceptualna, performance). Odbiór wystawy pomyślany został przez artystów jako zestaw aktywnych i angażujących czynności: oglądanie, czytanie, słuchanie prac z wykorzystaniem elementów interakcyjnych. Mocno brzmiące, nieco prowokacyjne hasło tytułowe wystawy jest w istocie wezwaniem do myślenia, do niepozostawania obojętnym.

 Fotografie z wernisażu - Paulina Lasek

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter