Menu

29 maja 2009 (piątek)


 • Wyspa Nim – seans filmowy dla młodych widzów
  • reż. Jennifer Flackett, Mark Levin
  • wyst.: Jodie Foster, Gerard Butler, Abigail Breslin i in.
  • USA 2008 95 min.godz. 9.00, OKF

  Wyspa Nim to bardzo specyficzna wyspa, której prawa stanowione są przez wyobraźnię pewnej dziewczynki. Bohaterka zafascynowana jest książkami opowiadającymi o wielkim poszukiwaczu przygód - Alexie Roverze. Pewnego dnia ojciec Nim w tajemniczych okolicznościach znika po wypłynięciu w morze swoją łodzią i osamotniona dziewczynka stara się skontaktować ze światem w poszukiwaniu pomocy. Zamiast tego udaje jej się nawiązać kontakt z autorką swojej ulubionej książki. Teraz wspólnie przy użyciu sprytu i odwagi Alexa Rovera będą musiały stawić czoła magicznej wyspie.

 • Spotkania z Joanną Fabicką, autorką powieści dla młodzież, godz. 10.30 i 12.00, Sala Poplenerowa MGS

          Joanna Fabicka (ur. 1970 r.) – pisarka i felietonistka, filmoznawca i montażystka filmowa (montowała m.in. nominowaną do Oscara „Męską sprawę” w reżyserii Sławomira Fabickiego). Jako pisarka debiutowała w 1993 roku tomikiem poezji Bardziej cierpki smak. Jest autorką bestsellerowego cyklu książek o dojrzewaniu nastoletniego Rudolfa Gąbczaka i jego dysfunkcyjnej rodzinie, wydanych nakładem W.A.B.: Szalone życie Rudolfa (2002), Świńskim truchtem (2004), Seks i inne przykrości (2005) i Tango ortodonto (2006). Obecnie pracuje nad książeczką dla dzieci O małym Strachobździlu i wielkiej odwadze.

 •  Zaczarowana – seans filmowy dla młodych widzów na podst. baśni braci Grimm
  • reż. Kevin Lima
  • wyst.: A.Adams, P.Dempsey, J.Marsden, T.Spall, S.Sarandon i in.
  • USA 2007 107 min.
  • godz. 11.00, OKF
  • Bajkowa komedia udanie łącząca normalną fabułę z elementami tradycyjnej animacji. Opowieść o księżnicze, która wyrzucona przez złą macochę ze swojego baśniowego świata, musi stawić czoła współczesności. Przeniesiona do świata ludzi XXI wieku - pragmatycznego i pozbawionego ideałów, poszukuje sposobu, by powrócić do dawnego świata. Na szczęście za zaginioną rusza jej rycerz. Swym orężem próbuje zaprowadzić porządek w nowym świecie.
 • Małe Biennale Miniatury dla Dzieci i Młodzieży – otwarcie wystawy konkursowe, godz. 14.00, hol Galerii
 • Spotkanie z pisarką i reporterką Małgorzatą Szejnert, prowadzenie: Marian P. Rawinis, godz. 17.00, Sala Poplenerowa MGS

To po prostu cesarzowa reportażu! – Jacek Hugo-Bader, reporter „GW”.

      Małgorzata Szejnert - dziennikarka i pisarką, współzałożycielka „Gazety Wyborczej”, gdzie przez 15 lat prowadziła dział reportażu. Jest autorką książki „Czarny ogród” (wydanej w 2007 roku), która mówi o katowickich dzielnicach: Giszowcu i Nikiszowcu. Książka została laureatem Nagrody Mediów Publicznych „Cogito” oraz „Górnośląskiego Tacyta”, była też nominowana do Nagrody literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia 2008. W dorobku literackim absolwentki Uniwersytetu Warszawskiego są jeszcze inne pozycje: „Borowiki przy ternpajku”, „Szczecin – grudzień – sierpień – grudzień” (z Tomaszem Zalewskim) i „Śród żywych duchów” . Małgorzata Szejnert wraz z Romanem Załuskim była scenarzystką filmu „Jeśli się odnajdziemy”. Jej najnowsza książka „Wyspa klucz”, wydana przez Znak, fascynujący reportaż, bogato ilustrowany unikatowymi zdjęciami archiwalnymi, jest opowieścią o małej wyspie u wybrzeży Nowego Jorku, która przez lata była nazywana „bramą do Ameryki”. Od końca XIX wieku do lat 50. wieku XX mieściło się na niej centrum przyjmowania imigrantów przybywających do Stanów Zjednoczonych.

 

 •      Przymierzalnia fabuł – rozmowa z prozaikiem Jerzym Franczakiem,  prowadzenie: Tomasz Jamroziński, godz. 18.00, Cafe Belg, Al. NMP 32

Dla dobra literatury – pisze, naucza i gada do telewizyjnej kamery. „Wysokie obcasy” napisały o nim – postać piękna etycznie i estetycznie.

      Jerzy Franczak - ur. w 1978 roku, krakowski prozaik, „urlopowany” poeta, literaturoznawca. Asystent w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ. Wykłada też w wyższej szkole w Tarnowie, prowadzi program o książkach „Czytelnia” (TVP Kultura). Opublikował pracę o Gombrowiczu i Sartrze pt. „Rzecz o nierzeczywistości” (2002) oraz rozprawę doktorską „Poszukiwanie realności. Światopogląd polskiej prozy modernistycznej” (2007). Autor kilku zbiorów wierszy (m.in. „Samoobsługa” – 1997, „Języki lodowca” – 2000, „Król rdzy” – 2006), esejów („Grawitacje”, 2007), zbiorów opowiadań („Trzy historye” – 2001, „Szmermele” – 2004). Ostatnio wydał powieść „Przymierzalnia”.

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter