Menu

1 czerwca 2009 (poniedziałek)


 • Spotkanie z Małgorzatą Sętowską – pisarką dla dzieci, godz. 9.00, Sala Poplenerowa MGS

Małgorzata Sętowska jest rodowitą częstochowianką. Absolwentka Liceum Plastycznego i częstochowskiej WSP. Nauczyciel dyplomowany, od 20 lat uczy w szkole. Praca zawodowa zajmuje jej jednak tylko część niezwykle aktywnego życia. Działa społecznie na rzecz dzieci, w fundacjach, stowarzyszeniach, maluje, pisze bajki, wiersze. Jest autorką "Bajek z szuflady" z ilustracjami Agnieszki Żmudzińskiej, Mariana Michalika, Jacka Pałuchy i Tomka Sętowskiego, "Bajek do poduszki” oraz "Bajek z rękawa", o zwierzątkach. Dla swoich czytelników przygotowała niespodzianki.

 • godz. 9.00 i 10.45, podcienie przed wejściem do Galerii
  •      Otwieramy galerii podwoje na pisane zwoje...
  •      Warsztaty plastyczne dla dzieci prowadzenie: Edyta Cieślik – Moczek
  •      z udziałem studentów edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych
  •      Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie
  Warsztaty nawiązywać będą do starożytnej formy książki - postaci zwoju. Każde z dzieci otrzyma zwój tkaniny odpowiednio przygotowany i oprawiony, na którym metod graficzną i malarską przedstawi wylosowany fragment literacki. Zadaniem uczestników warsztatów będzie stworzenie indywidualnego kodu, formy pisma obrazkowego z elementami ilustracyjnymi.
 •      Spotkania z Marcinem Pałaszem, godz. 10.30 i 12.00, Sala Poplenerowa MGS 

Marcin Pałasz urodził się w 1971 roku. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Niedoszły astronom. Pracując w agencji reklamowej napisał dla swojego chrześniaka Opowieści z Krainy Potworów, 2004. Po tym udanym debiucie zaczęły powstawać kolejne, pełne humoru książki oraz słuchowiska radiowe dla dzieci i młodzieży. Nominowany do nagrody "Książka Roku 2004" Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia IBBY za książkę Straszyć nie jest łatwo, 2004. Laureat wyróżnienia w konkursie na Literacką Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2007. Członek Polskiej Sekcji IBBY. Dotychczas ukazały się: Opowieści z Krainy Potworów, 2004; Straszyć nie jest łatwo, 2004; Powrót do Krainy Potworów, 2005; Heca nie z tej Ziemi, 2005; Wakacje w wielkim mieście, 2006; Ptaś i Miaugosia, 2006; Kosmiczna awantura, 2007; Historia złotego Promyczka, 2007;Licencja na zakochanie, 2007

 • Spotkanie z pisarzem Wiesławem Myśliwskim prowadzenie: dr Beata Cisowska, godz. 17.00, Sala Poplenerowa MGS 

Dwukrotny laureat literackiej nagrody Nike – w 1998 roku za powieść „Widnokrąg” i w 2007 za powieść „Traktat o łuskaniu fasoli” - bardzo rzadko, jak podkreśla jego wydawca, przyjmuje zaproszenia na spotkania autorskie. Tym bardziej docenić należy fakt, że pisarz pojawi się w Częstochowie. Myśliwski jest jednym z najważniejszych pisarzy polskich, jako przedstawiciel starszego pokolenia twórców, zyskał niewątpliwie rangę mistrzowską. W dorobku ma jeszcze - oprócz "Traktatu o łuskaniu fasoli" i "Widnokręgu" - tylko trzy powieści: "Kamień na kamieniu", "Nagi sad" i "Pałac" (prócz tego jest dramaturgiem), jako że uchodzi za pisarza pracującego z wielkim namysłem, który swoje powieści „nosi w sobie” i układa przez wiele lat. Może dlatego opowieści o jednym życiu stają się opowieściami o życiu w ogóle - twórczość Myśliwskiego dalece wykracza poza nurt literatury chłopskiej, do którego ją przez lata kwalifikowano. Jest naznaczona głęboką filozoficzną i antropologiczną refleksją, która z powieści Myśliwskiego czyni wypowiedzi uniwersalne, o wartości ludzkiej egzystencji i wyrokach losu.

 • godz. 19.30, Sala Poplenerowa MGS
  •      Agnieszka Osiecka Wilki - czytanie dramatu współczesnego w wykonaniu
  •      aktorów Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie
  Sceniczne „Wilki” Agnieszki Osieckiej powstały na motywach powieści Isaaca Bashevisa Singera "Wrogowie - opowieść o miłości".

 

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter