Menu

30 maja 2009 (sobota)


 • Multipoezja - wiersze chodnikowe, akcja malowania wierszy na chodnikach, godz. 10.00, II Aleja NMP

Ogólnopolska akcja „Wiersze chodnikowe” odbywać się będzie po raz ósmy (w Częstochowie po raz drugi). W zbliżonym terminie, w kilkudziesięciu miastach młodzież z hufców ZHP, domów kultury, bibliotek i szkół, wychodzi na ulice, by za pomocą specjalnie przygotowanych szablonów oraz farb w spreju namalować w kilkudziesięciu kopiach krótki wiersz autorstwa krakowskiego poety Michała Zabłockiego. Wiersze malowane są na chodnikach, w miejscach wyznaczonych, farbą ścieralną. Przez kilka tygodni przychodnie będą mieć mimowolny kontakt z poezją.

 

 • Źródła współczesnego języka: tradycja, moda, zapożyczenia. Spotkanie z prof. Andrzejem Markowskim, prowadzenie: dr Aneta Majkowska, godz. 10.30, Sala Poplenerowa MGS

Andrzej Markowski - polski językoznawca, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego - dyrektor Instytutu Języka Polskiego Wydziału Polonistyki UW, przewodniczący Rady Języka Polskiego, członek Komisji Kultury Języka. Znany wielu słuchaczom audycji radiowych jako popularyzator wiedzy o języku i propagator kultury języka; autor licznych słowników, m.in. Nowego słownika poprawnej polszczyzny, i publikacji popularnonaukowych, takich jak 500 zagadek o języku polskim czy Język polski. Poradnik Profesora Andrzeja Markowskiego. Współtwórca programu nauczania "Pamiętajcie o ogrodach…".

markowski.jpg

 

IMGP0222.JPG

IMGP0226.JPG

 

 

 • In vino veritas - promocja książki Łukasza Suskiewicza Egri Bikaver, prowadzenie: Tomasz Jamroziński, godz. 12.00, Sala Poplenerowa MGS

Debiut z winem w tle. Łukasz Suskiewicz (ur. w 1977 r.) – prozaik. Mieszka w Częstochowie. Do tej pory swoje teksty publikował w pismach literackich. W książce „2008. Antologia współczesnych polskich opowiadań” znalazło się jego opowiadanie „Mieszkania”. W wydawnictwie Forma ukazała się jego powieść „Egri Bikaver”.

IMGP0233.JPG

 

 

 • Patio literackie – spotkania z pisarzami Częstochowy, prowadzenie: Marian P. Rawinis, od godz. 15.00, patio MGS

Otwarte spotkanie na wolnym powietrzu pod hasłem Patio Literackie. Każdy z autorów, który skorzysta z zaproszenia do tak otwartej formuły będzie mógł zaprezentować swoją twórczość. Czytelnicy mają okazję spotkać się z uznanymi twórcami związanymi z naszym miastem, poznać debiutantów, uhonorować jubilatów, czy wreszcie wziąć udział w panelach i rozważaniach o stanie częstochowskiej literatury.

IMGP0259.JPG

IMGP0262.JPG

 

 • godz. 15.00, OKF
  •      Parę osób, mały czas – reż. Andrzej Barański
  •      seans filmu o Mironie Białoszewskim
  •      reż. Andrzej Barański
  •      wyk. Krystyna Janda, Andrzej Hudziak, Igor Przegrodzki, Monika Obara i in.
  •      Polska 2005 104 min.

  Film o Jadwidze Stańczakowej- niewidomej pisarce, dziennikarce, poetce i Mironie Białoszewskim; o uczuciu, które jest jakby ponad seksualnością i namiętnością. To także film o specyficznym widzeniu świata, jego intensywnym odczuwaniu i przeżywaniu, o twórczości, która jest sensem – jego i jej – istnienia, o głębokiej potrzebie pisania. Film Barańskiego to również barwny wycinek z życia warszawskiej bohemy artystycznej lat 70. Życie Jadwigi mieszkającej z nadopiekuńczym i apodyktycznym ojcem, ulega całkowitej zmianie, gdy poznaje Mirona, ekscentrycznego poetę i prozaika. To z jej punktu widzenia przedstawione są losy bohaterów, to ona, już po śmierci Mirona, powraca pamięcią do lat z nim spędzonych. Ten związek, zrodzony z miłości do sztuki i oparty na bliskości duchowej, rozjaśnił życie dwojga, uczynił ich szczęśliwszymi. Nadwrażliwy i egoistyczny Miron potrzebował kogoś, kto będzie za niego odpowiedzialny, a przyjazna i pełna ciepła Jadwiga chciała być komuś potrzebna, chciała komuś ofiarować siebie. Usiłowali się nawzajem ratować, ona jego od przytłaczającej codzienności, on ją – od samotności i depresji. To kino skupione na detalu i geście. Napięcie rodzi się tu – paradoksalnie – w spokoju i ciszy.

 

 • godz. 16.00, patio MGS
  •      Promocja książki Aleksandra Wiernego Światło
  •      prowadzenie: Marian P. Rawinis

  Aleksander Wierny – dziennikarz, pisarz. Zadebiutował w 2003 r. książką „Matka mojego dziecka”. Obecnie do rak czytelników trafi „Światło” - kryminał metafizyczny z Częstochową w tle. Historia dwóch mężczyzn – Oskara Sawickiego i Sergiusza Grosa – których poróżniła najpierw tajemnica, potem kobieta. „Światło” to także historia poszukiwania sensu i tożsamości, rozgrywająca się w zakamarkach miasta pod Jasną Górą i w umysłach bohaterów. Udział w Patio zapowiedzieli: Marzena Pieńkowska, Krystian Piwowarski, Ireneusz Korpyś, Wojciech Grabałowski, Zbisław Janikowski, Barbara Rosiek, Wiesław Wyszyński, Rafał Socha, Janusz Mielczarek, Robert Kurpios.

IMGP0297.JPG

IMGP0280.JPG

 

 • godz. 16.00, Sala Poplenerowa MGS
  •      Spotkanie z pisarzem Sławomirem Shutym
  •      prowadzenie: Tomasz Jamroziński

  Urodził się w roku 1973. Polski prozaik, fotograf, reżyser filmowy, performer. Ma na swoim koncie tomy opowiadań „Nowy wspaniały smak” (1999) i „Cukier w normie” (2002), oraz powieści „Bełkot” (2001) i – nazywaną pierwszą polską powieścią hipertekstową – „Blok”. W 2004 roku wydał powieść „Zwał”, za który został nagrodzony Paszportem "Polityki. Jako publicysta współpracował z „Rastrem”, „Lampą i Iskrą Bożą”, „bruLionem”, pisze także do „Ha!artu”. Wyreżyserował filmy: W drodze (2003) i Luna (2005). Pomysłodawca i menedżer cyklu performansów "Cyrk z Huty". Prozę Sławomira Shutego można by nazwać współczesną literaturą tendencyjną, literaturą „z tezą”. Teza owa głosi, że w kapitalistycznej rzeczywistości wielkiego miasta nie ma miejsca dla słabych. Rzeczywistość kapitalistyczna czyni z ludzi niewolników lub wyklętych. Wszystko to nie byłoby dla współczesnej prozy niczym nowym, gdyby nie język, którego używa Shuty - wiele tu wulgarności, wszechobecnej marketingowo-reklamowej papki słownej, użycia slangu. Dużo tym języku emocji – i autor przekonująco wyraża złość i frustrację niewolników i wyklętych.

IMGP0272.JPG

 

 • godz. 18.00, Sala Poplenerowa MGS
  •      Spotkanie z poetką Elżbietą Jeziorowską – Wróbel
  •      prowadzenie: dr Elżbieta Wróbel

  Poetka ze środowiskiem częstochowskim. Dotychczas ukazały się jej tomiki poezji: „List do przyjaciół”, „Przynależność”, „Eksmisja”, „Niebo mojego czasu”, „Zaglądanie w miasto” i „Ewa od poczęcia”. Osobne miejsce w jej dorobku twórczym zajmują dwie powieści obyczajowe: „Córka czarownicy i diabła” oraz „Ochroniarz”.

 

 • godz. 19.30, Sala Poplenerowa MGS
  •      Wprawka - monodram Teatru Autorskiego BLEE
  •      scenariusz i reżyseria - Piotr Nita
  •      występuje - Michał Hupa

  Z nierozerwalnego splotu literatury z teatrem wyciśnięto spektakl „Wprawka”. Monodram ten bada pojemność tekstu, sprawdza jego kompatybilność z nałożoną nań narracją, kataloguje ilość możliwych do wykrzesania sensów. Zabawa zaczyna się już u korzeni języka - już litera, już sylaba inspirują i pobudzają, a na tym się nie kończy. Konstrukty językowe podważa się tu z wojskową dyscypliną, a ton zabawy i absurdu nie ujmuje doniosłości tematu. (Piotr Nita).

IMGP0352.JPG

IMGP0353.JPG

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter