Menu

Malarstwo, grafika, rysunek
Sala Śląska
15/09 – 12/11/2017
wernisaż 14/09/2017, godz. 18.00

Mężczyźni o wyglądzie księgowych z minionej epoki: w melonikach i prochowcach wirują w powietrzu z mewami. Wiotkie, renesansowe, postacie kobiet nie ukrywają swej nagości, uczepione ramion mężczyzn, poddają się powiewom wiatru. Mężczyźni wydmuchują mydlane banki, żonglują barwnymi piłeczkami, unoszą kwiaty i kosze owoców. Trochę tu Chagalla, trochę Rene Magritte’a, ale przede wszystkim indywidualnego stylu i treści samego Marszałka. Artysta uprawia ten gatunek malarstwa, który przenosi widza w obszar nie-rzeczywistości. Wiele tu nawiązań do symboli z antycznej mitologii, kultury flamandzkiej i włoskiego renesansu. Sam Marszałek zresztą przyznaje się do nieustannej fascynacji dawnymi mistrzami. W całym tym idylliczno - onirycznym klimacie tkwi, jak drzazga, jakaś nuta niepokoju. Wielobarwne wstęgi nie są tu tylko elementem beztroskiej zabawy, są jak pęta, więzy, kojarzą się ze zniewoleniem.  Jeszcze mocniej oddziaływają metalowe szpile przeszywające postaci. Niektóre postacie są stoją na drewnianych platformach z kółkami, inne są przywiązane do rusztowań, a jeszcze inne mają stopy zatopione w blaszanych misach. A zatem nie swoboda i „znośna lekkość bytu” (tytuł jednego z obrazów), ale los kierowanej linkami marionetki.

Artysta posługuje się niezwykle rzetelnym warsztatem – w malarstwie jest to wyszukana gama kolorystyczna: mocna zieleń, żółć lub czerwień; cienie i półcienie, refleksy i błyski, zamglona sceneria tła; w rysunkach – cienka, delikatna, właściwa szkicowi kreska.

Waldemar J. Marszałek urodził się 16 lutego 1960 roku w Dobrzycy na Pomorzu Środkowym. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademii Sztuk Pięknych) w Gdańsku na kierunku grafiki użytkowej. Dyplom uzyskał w 1985 roku. Zaraz po studiach rozpoczął pracę pedagogiczną na uczelni, najpierw jako asystent, obecnie profesor. W okresie studiów i przez wiele lat po ich ukończeniu uprawiał litografię i zajmował się projektowaniem graficznym. Od 1994 roku uprawia przede wszystkim malarstwo i rysunek. Od roku 2004 rozpoczął pracę nad cyklem prac w technice cyfrowej. Ma na swym koncie ponad 30 wystaw indywidualnych i udział w przeszło 200 ekspozycjach zbiorowych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

oprac. Joanna Matyja

 patronat_prezydenta_czestochowy_bw.jpg

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter