Menu

Konferencja
7. Triennale Sztuki Sacrum
Dom – droga istnienia

4 - 6 lutego 2010 - Sala Ośrodka Kultury Filmowej

Konferencja zrealizowana została ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013 oraz Urzędu Miasta Częstochowy.

     Otwarte dla publiczności spotkania antropologów kultury, artystów, krytyków sztuki, kulturoznawców – inspiracja dla osób ciekawych świata i refleksji nad nim. Wykłady i rozmowy wokół tematów poruszonych na wystawie Dom – droga istnienia miały różny charakter: od naukowych referatów po osobiste wspomnienia, seanse filmów dokumentalnych, prezentacje multimedialne, ożywione, a nawet burzliwe dyskusje, kończące późnym wieczorem.
Dom mój ruchomy. Artysta w podróży,
Dom wariatów - miejsce i doświadczenie,
Czy blok jest domem,
Dom to Kobieta!
Dom - świat życia poważnego

          - oto kilka przykładowych tematów zgłoszonych na sesję.
     W konferencji uczestniczyli zaproszeni z Polski i z zagranicy goście oraz częstochowianie, którzy słuchali referatów i brali udział w dyskusjach. Najliczniejszą publiczność – głównie młodzieżową – zgromadził pokaz filmów Zbigniewa Rybczyńskiego (Tango, Manhattan, Imagine) oraz wystąpienie reżysera na temat domu.
     Podczas konferencji - 4 lutego o godz. 17.00 - odbyła się również premiera filmu dokumentalnego zrealizowanego w ramach 7. Triennale Sztuki Sacrum. Film Dom w tradycji śląskiej umiejętnie łączy zapis dokumentalny z wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki z opowieściami o domu rodzinnym różnych osób. Przedstawiony w kontekście wystawy dom śląski zyskuje tu uniwersalny wymiar doświadczenia domu. Po filmie odbył się panel z udziałem twórców i konsultantów.
     W kuluarach uczestnicy sesji chwalili poziom merytoryczny sesji, jej otwartą i przyjazną atmosferę a także przekąski kuchni sycylijskiej, serwowane w przerwach, dla pokrzepienia słuchaczy i wykładowców.
     Konferencja nie będzie wydarzeniem ulotnym. Cały jej efekt - ponad trzydzieści wystąpień wygłoszonych podczas sesji oraz najciekawsze fragmenty dyskusji zostaną opublikowane w drugim numerze kwartalnika „Konteksty” (czerwiec 2010), który będzie można otrzymać bezpłatnie w Miejskiej Galerii Sztuki.

     Konferencję przygotował Instytut Sztuki PAN w Warszawie.

       Program konferencji Dom - droga istnienia, 4 - 6 lutego


Dom – droga istnienia

Wystapienie Zbigniewa Rybczyńskiego - Dom to Kobieta

 

Dom – droga istnienia

Otwarcie konferencji; prowadzący dr Zbigniew Benedyktowicz z IS PAN

 

Dom – droga istnienia

Słuchacze konferencji

 

Dom – droga istnienia

Tomasz Rodowicz - wspóltwórca teatru Gardzienice, założyciel teatru Chorea

 

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter