Menu
Piotr Fąfrowicz
Książki z obrazkami - ilustracja, malarstwo

16 września – 10 października 2010r. - Sala Poplenerowa

     Kolejna z cyklu wystaw Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie poświęconych ilustracji książkowej – mistrzów tej dziedziny.
     Piotr Fąfrowicz - ceniony w Polsce i na świecie malarz i ilustrator urodził się w 1958 roku. Dzieciństwo spędził w Szczecinie. Studiował historię sztuki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, obecnie mieszka i pracuje Lublinie.
     Autor wystaw indywidualnych z dziedziny malarstwa i ilustracji - wystawiał prace m.in. w USA, Szwajcarii, Włoszech, Francji, Japonii. Oprócz ilustrowania, zajmuje się malowaniem obrazków, projektowaniem kalendarzy, kart pocztowych, plakatów. Za twórczość w dziedzinie ilustracji książkowej otrzymał szereg nagród, m.in.: II nagrodę na Biennale Ilustracji 2001 w Aki Town (Japonia), wyróżnienia Polskiej Sekcji IBBY w konkursie Książka Roku 2003 oraz Książka Roku 2004, nagrody w konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Najpiękniejsze Książki Roku 2003 oraz 2005, wpis na listę Białych Kruków 2005 Internationale Jugendbibliothek w Monachium. Ukoronowaniem nagród jest Europejskie IBBY 2008 za ilustracje do książki Grażyny Ruszewskiej Wielkie zmiany w dużym lesie.
     Na wystawie w Częstochowie artysta prezentuje ilustracje do nagrodzonych książek, projekty, także ilustracje, które nie weszły w druku (odrzucone przez autora) oraz szkice i rysunki, które nie związane są z książkami, ale obrazują warsztat pracy autora.
     Wśród prezentowanych prac znajduje się także kilkanaście małych obrazków na kartonie malowanych niepowtarzalnym stylem Fąfrowicza.

     
     O twórczości Piotra Fąfrowicza:

     Zachwycające w swojej precyzji zbliżającej się do miniatury, te małe obrazki wydają się spokrewnione ze sztuka ludową i z malowaniem dzieci. Ze sztuka ludową w jakimś bardzo ludzkim zafrasowaniu, z malowaniem dzieci przez niewinną naiwność. To uwodzicielskie bajkopisarstwo (…),prawda jednak wygląda tak, że istnieje tez inny nurt jego malarstwa – nasycony dramatyzmem osiąganym środkami subtelnymi dramatyzmem bez krzyku. (…) To malarstwo zawiera w sobie różne światy.

Janusz Jaremowicz, Tutek, Literatura 11/97


     Sztuka Fąfrowicza jest autentyczna w podstawowym tego słowa znaczeniu, jest cząstką tego nieustannego procesu stawania się sztuki, rozpoczynaniem się jej zawsze w tym samym miejscu, niezależnie od czasu. Tu tkwi przyczyna bardzo wyraźnej cechy malarstwa Fąfrowicza – prywatności, by nie powiedzieć – intymności. Malowanie jest dla artysty nie tylko funkcje zycia, czy nawet powinnością, ale jest po prostu jego częścią, tak jak oddychanie, czy w innym ujęciu – dojrzewanie, czy starzenie się.

Waldemar Odorowski, Radość z obrazów płynąca, Przegląd Polski 1995


     W czasach pogardy i klęski, agresji i brutalności, obrazy Piotra Fąfrowicza mogą być plastrem miodu dla skołatanej duszy każdego z nas. Mając taki obraz obok, można zasypiać i budzić się bez obawy o dzień dzisiejszy i jutrzejszy.

Małgorzata Kitowska, Więź10/90

1.jpg

Piotr Fąfrowicz, Widoczek

 

2.jpg

Piotr Fąfrowicz, Na jesień

 

3.jpg

Ilustracja do ksiązki Miyoko Matutsani Syn smoka

 

4.jpg

Piotr Fąfrowicz, Cyrk

 

5.jpg

Piotr Fąfrowicz, ilustracja do książki Leon i kotka

 

6.jpg

Piotr Fąfrowicz, ilustracja do książki Grażyny Ruszewskiej, Wielkie zmiany w dużym lesie

 

7.jpg

Piotr Fąfrowicz, ilustrcja do książki Miyko Matutani, Tatsu Taro, Syn smoka

 

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter