Menu
Stanisław Cukier
Rzeźba

10 września – 9 października - Sala Śląska
Wernisaż wystawy – 9 września, godz. 18.00

      Artysta rzeźbiarz, pedagog urodzony w Zakopanem. Pochodzi ze znanej podhalańskiej rodziny Cukrów. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a w latach 1976 – 81 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby, w pracowniach prof. Stanisława Słoniny, prof. Tadeusza Łodziany, prof. Oskara Hansena, prof. Piotra Gawrona. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Zofii Dembowskiej. Po studiach pracował kilka lat jako wykładowca w warszawskiej uczelni. Obecnie mieszka i pracuje w Zakopanem, gdzie uczy, będąc jednocześnie dyrektorem Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara. Jest uczestnikiem licznych wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, autorem kilkunastu wystaw indywidualnych. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie a także MN we Wrocławiu; w British Museum w Londynie oraz w wielu kolekcjach prywatnych.


      Od ponad trzydziestu lat Stanisław Cukier uprawia rzeźbę figuratywną, sięgając do ‘rzeczy pierwszych’ rzeźbiarza – do figury (postaci), portretu, do scen religijnych. Nie interesuje się nowymi technologiami, nie wychodzi poza ten pozornie wąski krąg motywów. (…) Artysta uczynił prostotę swoją naczelną zasadą, zasadą Mistrza.

Anna Król


      Oto rzeźbiarz, który pracuje bez deklaracji, bez słowa wstępu zanim rzeźba powstanie, ale i bez komentarzy potem. (…) Tu nie może się znaleźć upozowana idea, ale tylko to, co wynika z ciekawości i uczuć, uwielbienia czy poruszenia myśli.

Jacek Waltoś     Zbigniew Baran - STANISŁAW CUKIER PRZEBÓSTWIENIE MATERII


1.jpg     bez tytułu, brąz patynowany, 2010 2.jpg     bez tytułu, brąz patynowany, 2010 - profilFotorelacja z otwarcia wystawy:

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg 11.jpg


Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter