Menu

II Ogólnopolski Konkurs Artystyczny „Obraz i słowo. Z inspiracji twórczością Zdzisława Beksińskiego”


Organizator konkursu – Miejska Galeriia Sztuki w Częstochowie przedstawia okoliczności związanie z organizacją i zamknięciem konkursu wraz ze słowami przeprosin dla jego uczestników.

Konkurs, którego pomysłodawcą i fundatorem nagrody głównej (szkic Zdzisława Beksińskiego) był pan Piotr Dmochowski, ogłosiliśmy w marcu 2019 r. z majowym terminem nadsyłania prac. Z ciekawością oczekiwaliśmy zgłoszeń, ale okazało się, że mimo długiego czasu na przygotowanie prac konkursowych, informacji wysłanych do szkół, zawiadomień w na stronie Galerii i na FB, wsparciu mediów w rozpowszechnieniu informacji, na nasz konkurs wpłynęło zaledwie kilka zgłoszeń. Zdziwieni i zawiedzeni  tym stanem rzeczy próbowaliśmy szukać wyjaśnień. Najbardziej prawdopodobnym wydało się to, które wskazywało na pośredni wpływ odbywającego się w tym czasie strajku nauczycieli, a to ich  pomoc i opieka nad uczniami - uczestnikami konkursu była kluczowa dla prawidłowego jjego przebiegu.  Ponieważ zgłoszeń było zbyt mało, żeby rozstrzygnąć konkurs, zapadła wtedy decyzja o ponownym ogłoszeniu konkursu już w nowym roku szkolnym. 

Niestety, po wakacjach strajk nauczycieli przybrał nową formę – nauczyciele deklarowali, że nie będą podejmować żadnych, poza dydaktycznymi, zadań. Uznaliśmy, że w takich warunkach, bez pomocy nauczycieli konkurs nadal nie ma szans powodzenia i jesienią nie ogłaszaliśmy go ponownie.

W końcu została podjęta decyzja o wznowieniu konkursu, po zakończeniu ferii zimowych 2020. Zanim jednak podjęliśmy kroki organizacyjne – zwróciliśmy do pana Piotra Dmochowskiego o jego postanowienia. Otrzymaliśmy jednak nieoczekiwaną odpowiedź, że pan Piotr Dmochowski, podając ważne powody, wycofuje swój udział organizacyjny. Decyzję tę uszanowaliśmy, ponieważ bez patronatu pana Dmochowskiego konkurs stracił na atrakcyjności. Konkurs został zamknięty, bez rozstrzygnięcia.

Doceniając jakośc prac zgłoszonych oraz zaangażowanie wich przygotowanie –za zgodę Autorów - publikujemy poniżej kilka prac literackich.  

Nazwa pliku Typ pliku Rozmiar pliku Pobierz
Z inspiracji...Wiktoria Szydłowska, Przekroczyliśmy Bramę - praca konkursowa.pdf pdf 141,61 KB Pobierz
Z inspiracji...Karina Sługiewicz, Bez tytułu - opowiadanie.pdf pdf 117,70 KB Pobierz
Z inspiracji...Martyna Chwał, Kto zabrał Cię wysoko w krainy tak odległe - esej.pdf pdf 62,86 KB Pobierz
Z inspiracji...Natalia Kobzda, Czy mnie słyszysz.pdf pdf 202,30 KB Pobierz
Z inspiracji...Natalia Kobzda, Daj kawałek.pdf pdf 99,98 KB Pobierz
Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter